Son dönemde döviz kurlarındaki aşırı yükselme ve konut kredisi faiz oranlarındaki artış konut fiyat artışı durumunu bir hayli etkilemiş duruyor. Türkiye’de konut fiyatları mayıs ayında yüzde 10,6 artış gösterdi. Türkiye’nin nüfus olarak en büyük şehri olan İstanbul’da konut fiyatları ortalamanın altında kaldı. Konut sektörünün en canlı yaşandığı megakent İstanbul’da metrekare fiyat artışı bir yılda yüzde 5,8 yükseldi.

Yapılan araştırmalara göre Türkiye genelinde konut metrekare fiyatları son 1 yılda yüzde 10,59 artarak 2 bin 8 lira seviyesine geldi. İstanbul ve Ankara’da ise fiyat artışı yüzde 10’nun altında kaldı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) verilerinden yapılan incelemede metrekare fiyatlarının İstanbul’da yüzde 5,86 arttığı hesaplandı.

Mayıs 2017’de 3 bin 742 lira olan metrekare fiyatları bu yılın aynı döneminde 3 bin 961 liraya yükseliş gösterdi. Ankara’da ise yıllık artış yüzde 7.7 oldu. Başkentte fiyatlar bin 653 liradan bin 780 liraya çıktı.

Konutta yatırımcının gözdesi İzmir’de ise fiyatlar Türkiye ortalamasının yaklaşık 8 puan üzerinde arttı. Ege’nin incisinde konut metrekare fiyatları yüzde 18,6 artarak 2 bin 849 liraya yükseliş gösterdi.