Temmuz Kira Artış Oranları 2018

Konut veya işyeri kiralayan vatandaşlar için her ay düzenli olarak yayınlanan kira artış oranlarının Temmuz ayı verileri yayınlandı. Gayrimenkul kira sözleşmesini bu ay yenileyecek olan kiracılara yapılacak olan zam oranı belirlendi.

Peki, Temmuz ayı kira artış oranı ne kadar? 

Konut veya işyeri gibi gayrimenkul kiralamalarında mal sahibi ve kiracı arasında yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak olan kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında Üretici Fiyat Endeksindeki (ÜFE) artış oranını geçmemek koşuluyla geçerli oluyor.

Bu belirtilen kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanmaktadır.

Kanunun bu maddesi yalnız mesken kiralamalarında kullanılıyor. İşyeri kiralamalarında üretici fiyat endeksi oranlarının kullanılma zorunluluğu 2020 yılına kadar uygulanmıyor. Bu tarihe kadar sözleşme serbestisi uygulanıyor.

Kira hesaplamalarında kullanılan enflasyon oranları Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her ayın 3’ünde açıklanıyor.

TÜİK ÜFE Oranları Temmuz 2018

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2018 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 3,03, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 15,52, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 23,71 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 16,57 artış gösterdi.

Kira Artış Oranları Hesaplama Örneği

Mevcut kira bedeli 1000 lira olan bir kiracının yeni dönem kira bedelini hesaplayalım:

Mevcut kira: 1000 lira
Zam oranı: yüzde 16,57
Zam bedeli: 165,7
Zamlı kira bedeli: 1.165,7 lira

Lemnos Emlak Gayrimenkul Danışmanı- 0(530)0163196 - 0(232)8145041 : Ekonomist Bankaların farklı bölümlerinde, Sigorta şirketinde ve bir şirketin Finans bölümünde çalıştı. Gayrimenkul Danışmanlığı, İnsan Kaynakları Uzmanlığı, Satın Alma Uzmanlığı, Bireysel Emeklilik ve Segem, Dış Ticaret Uzmanlığı gibi konularda lisans ve sertifikaları bulunmaktadır. Öğrenmek istediğiniz konular hakkında size bilgi verebilir. Ersoy Toptaş ; Dünyaca ünlü Ekonomi Siteleri investing.com ve tradingview' de yazarlık yapmaktadır.