Evin Değerini Artırmak ! İşte İpuçları

Satışa çıkarmadan veya kiralama işlemi için ilan vermeden önce evin değerini artırmak için yapmanız gereken mutlak değişiklikler ve önemli işlemler bulunuyor. Bu işlemler, evinizin albenisini artıracak nitelikte kimi zaman küçük ama etkili, kimi zamansa kökten değişimler sağlayabiliyor. Genel kapsamda yapılan tüm bu değişim, tadilat, onarım, bakım ve değişimler aslında evinizin yenilenmesini ve başka bir görünüşe sahip olmasını da sağlıyor.

Öncelikle evinizin bulunduğu konuma, il ve ilçeye göre bir piyasa araştırması yaparak; evinizi satın alma ihtimali olan kişileri ve ilgilenecek müşteri tiplerini belirlemeniz gerekiyor. Örneğin, eviniz merkezi bir noktada bulunuyor ve daha çok kente yeni atanmış memurların yerleşim sağlayacağı bir bölgede yer alıyorsa memur bir ailenin tercih edebileceği şekilde evin içerisinde değişiklikler yaparak değer artırımı sağlayabiliyorsunuz. Böylece kiralık daire ilanınızın kısa süre içinde alıcısını bulacaktır.

Çoğu zaman uygun bir bütçeyle ilk defa gayrimenkul sahibi olmak isteyen kişiler, ortalama ücretlerde ve özelliklerde bir ev almayı tercih ederken bu noktada evin değerini artırmak için çok yoğun bir çalışma yapmanız gerekmiyor. Bu amaçla bölgede bulunan emlak firmalarına danışarak ve evinizin niteliklerine benzer konutları inceleyerek yapmanız gereken değişiklikleri belirleyebiliyorsunuz.

Elbette ki bir evin değerli görülmesi ve alıcılarda memnuniyet oluşturulması için yapmanız gereken ilk işlem, evinizin derli ve toplu görünmesini sağlamak ve odaların ferah bir görünüme kavuşmasını sağlamak oluyor. Bu sayede evin geniş ve ferah bir kullanıma sahip olduğunu vurgulayarak detaylı bir temizlik ile de evi daha ilgi çekici olarak sunabiliyorsunuz.

Önemli bir ayrıntı olarak evin köşe, kenar ve tüm ayrıntılarında görülen küçük problemleri tamir etmeniz gerekiyor. Örneğin; boya ve alçı gibi küçük işlemler, kapı kollarındaki veya camlardaki çatlaklar, arızalanmış olan musluklar veya arızalı dolap kapaklarını tamir edebilirsiniz.

kenar ve tüm ayrıntılarında görülen küçük problemleri tamir etmeniz gerekiyor.
kenar ve tüm ayrıntılarında görülen küçük problemleri tamir etmeniz gerekiyor.

Genel hatları ile evin değerini artırmak için yöntemler

Küçük ayrıntılara dikkat ettiğinizde ve evinizi temiz, bakımlı, derli toplu bir hale getirdiğinizde evin değerini arttırmak için önemli bir adım atmış oluyorsunuz. Fakat yine de evin mutlak bir şekilde beğenilen ve ilgi çekici bir hal alması için önemli ayrıntıların da gözden geçirilmesi gerekiyor. Bu noktada, duvar boyalarında doğal renkler seçilerek evin aydınlık bir görünüme kavuşturulması ve silikon gibi duvar boyalarında temizlik işlemi yapılması gerekiyor. Ayrıca, evde iyi bir havalandırma yapılarak kokuların giderilmesi ve kokuya neden olan etmenlerin ortadan kaldırılması da önemli bir değişim sağlıyor.

Bir evin satışa çıkarılması için en doğru zamanlardan birisi, bahar mevsimi olduğu için havanın en güzel olduğu ve insanların gayrimenkul alışverişlerine yöneldiği dönemi beklemeniz gerekiyor. Bu döneme yaklaştığınız aylarda, öncelikle evinizin içerisinde ışıklandırmanın ferah bir görünüm sağladığına, evin dış kapısının çelik kapı gibi sağlam bir yapıda olduğuna ve balkon gibi alanların kullanılabilir alanlar olduğuna dikkat ederek düzenlemeler yapmanız gerekiyor.

Güzel Bir Evin Mutfağı
Güzel Bir Evin Mutfağı

Evin değerini artırmak için görsel detaylar Önemli

Evde ana donanımları oluşturan mutfak, banyo, tuvalet, kapı, pencereler, duvar boyası, yer döşemeleri, kombi, ısıtma, yalıtım, kalorifer tesisatı ve aydınlatma gibi her noktayı gözden geçirip sorunsuz bir hale getirdiğinizde, evin değerini arttırmak için küçük görsel detaylara da dikkat edilmesi gerekiyor. Bu noktada evinizde zevkli ve ferah bir dekorasyon sağlayarak, evde işlevi bulunmayan fazla eşyaları uzaklaştırarak, banyonun temiz ve güzel kokan bir ortam haline gelmesini sağlayarak ve evin konumunun sağladığı özelliklerin vurgulanması ile değerli bir satış veya kiralama işlemi sağlayabiliyorsunuz.