Emlak Kiralamasında ve Satışında Döviz Yasağı

Son 6 aydır döviz kurundaki aşırı dalgalanmalar Emlak Kiralamasında ve Satışında Döviz Yasağı konusunu gündeme getirdi. Kirasını döviz kurundan ödeyen sektör temsilcilerini etkiledi. Özellikle AVM sektöründe faaliyet gösteren dükkanlar ve İşyerleri kiralarını döviz üzerinden ödeme yapmaktalar. Döviz kuru üzerinden Emlak satışı ve kiralamaya kısıtlama getirileceği dile getirilmişti. 13 Eylül tarihi itibariyle döviz ile kira işlemi artık Türk Lirası üzerinden yapılacak. Emlak satışları ve kiralamaları artık Türk Lirası üzerinden gerçekleştirilecek.

Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’de 13 Eylül itibariyle yayımlandı. Yayımlanan kararnameye göre Türkiye’de yerleşik kişiler her türlü gayrimenkul ve menkul değerlerini satış ve kiralamasını TL üzerinden yapacak. Döviz üzerinden yapılan işlemler 30 gün içerisinde TL’ye çevrilecek.

Yürürlüğe giren Türk Parası Kıymeti Koruma Konusunda Kararnamesinde “Türkiye’de yerleşik kişilerin, Bakanlıkça belirlenen haller dışında, kendi aralarında menkul ve gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama dahil her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama leasing ile iş, hizmet ve eser sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılamaz.” ifadeleri yer aldı.

Buna göre, yürürlükteki sözleşmeler, bakanlıkça belirlenen haller dışında, Türk parası olarak taraflarca yeniden belirlenecek.

Sonuç olarak; döviz kuru üzerinden veya direk döviz ile kiraya verilen gayrimenkuller artık Türk Lirası ile işleme alınacak. 30 gün içerisinde döviz kuru üzerinden yapılan sözleşmeler Türk Lirasına çevrilecek.

"Lemnos Emlak" Eğitimli ve Deneyimli , Bankacı ve Sigortacılar tarafından kurulmuştur. Sektördeki gelişmeleri yakından takip ederek , yıllardır almış olduğu kurum kültürünü Emlak sektöründe de uygulamaktadır. Emlakçının kişisel taahhütlerinin yerine "kamuoyunda tanınan,Güvenilir,Eğitimli ve bilinen olma" gibi özellikleri taşıma arzusu içinde hareket etmektedir. Bizi Arayın : 05300163196 - 02328145041