Ege’de Cumhuriyet Bayramı Coşkusu

EGE Bölgesi’ndeki birçok ilde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı. Aydın, Denizli, Manisa, Muğla ve Uşak’ta düzenlenen törenler valilerin makamlarında tebrikleri kabulü ile başladı. Ardından meydanlarda, halkın katılımıyla törenler yapıldı.

Foça’da Cumhuriyet Bayramı coşkusu başladı

Valilerin belediye başkanları ve garnizon komutanlarıyla birlikte halkı selamlamalarının ardından öğrenciler gösteriler sundu, şiirler okudu. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Ege’de coşkuyla kutlandı.

Cumhuriyetin kuruluşunun 95. yıl dönümü coşkusu, Foça Cumhuriyet Meydan’nındaki Atatürk anıtına çelenk sunum programı ile başladı.

Törene Foça Kaymakamı Ali Çetin, Foça Garnizon Komutanı ve Amfibi Görev Grup Komutanı Tümamiral İbrahim Özden Koçer, Foça Belediye Başkanı, sivil ve askeri erkan, Foça Belediyesi Meclis Üyeleri, muhtarlar, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, öğrenciler, öğretmenler ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk anıtına Foça Kaymakamlığı, Foça Garnizon Komutanlığı ve Foça Belediye Başkanlığı çelenkleri sunuldu. Tören saygı duruşu ve istiklal marşını okunması ile son buldu.

AYDIN’DA EFELERDEN ZEYBEK GÖSTERİSİ

Aydın’da Vali Yavuz Selim Köşger’in makamında tebrikleri kabul etmesiyle, Cumhuriyet Bayramı kutlamaları başladı. Kutlamalar kapsamında İstasyon Meydanı’nda tören düzenlendi.

Saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Vali Köşger ve Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Özlem Çerçioğlu’nun da yer aldığı protokol üyeleri, vatandaşları ve öğrencileri selamladı. Vali Köşger, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Ardından öğrenciler, 29 Ekim için hazırladıkları şiirlerini okudu. Programda ayrıca, okullarda, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı konulu spor, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereye giren öğrencilere, Vali Köşger tarafından ödülleri verildi.

Kutlamalarda sahne alan efeler ise, zeybek gösterisi sundu. Cumhuriyet Bayramı, öğrencilerin ve askerlerin bando eşliğinde yaptığı geçit töreniyle sona erdi. Törene CHP Aydın milletvekilleri Bülent Tezcan ve Süleyman Bülbül de katıldı.