Ege Üniversitesi’nde “Speak Break and DynEd -Konuşma Molası

Ege Üniversitesi öğrencileri ile MEB öğrencilerini buluşturan proje büyümeye devam ediyor

Ege Üniversitesi Rektörlüğü ile İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokol kapsamında hayata geçirilen DynEd projesi ile Bornova’da seçilen pilot okullarda eğitim gören ilk ve orta okul, lise öğrencileri, Aşık Veysel Görme Engelliler Okulu öğrencileri ve Ege Üniversitesi Hastanesi Onkoloji servisinde tedavi gören öğrencilerinin katılımı ile İngilizce, Almanca pratik yapmasına katkı sağlayarak hızla büyümeye devam ediyor.

Ayrıca Ege Üniversitesi Hastanesi Onkoloji servisinde tedavi gören öğrenciler için İngilizce dil desteği veriliyor. Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi ve Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün iş birliği ile hayata geçirildi.

“Speak Break and DynEd -Konuşma Molası ve DynEd Projesi Tanıtım Toplantısı” gerçekleştirildi.

Ege Üniversitesi Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıya, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Eşref Abay, Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadir Kadıoğlu, Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Arife Karadağ, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Tanıtım toplantısının açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Proje kapsamında müfredatla uyumlu hem eğlenceli hem de çocuklara yabancı dili sevdirecek bir program hazırlanacak.

Edebiyat Fakültesi bölümünden gelecek 18 bölümün öğrencilerinden seçilecek gönüllü öğrencilerle projemize katılacak üniversiteli gençler seçtiğimiz pilot okullardaki öğrencilerimizle haftada 2 gün uygun olan ders saatlerinde birlikte İngilizce konuşarak ve DynEd çalışmalarıyla çeşitli etkinliklere katılarak yabancı dil pratiği yapacaklar” dedi.

Proje ile ilgili yabancı dilin daha kolay öğrenilmesinin hedeflendiğini ifade eden Prof. Dr. Budak, “Pilot okullarımızda İngilizce hikâyeler ve etkinliklerle öğrenmeyi eğlenceli hale getirerek, İngilizce konuşmayı kendi ana dillerini öğrenir gibi doğal bir şekilde öğretmeyi hedefliyoruz.

İngilizce’nin yanı sıra Almanca dil eğitimi planlaması da yapılmıştır. Aşık Veysel Görme Engelliler Okulu’muzda öğrencilerimiz Braille alfabesi ile eğitimlerini sürdürmekteler. Bu eğitim sürecinde okul ve aileleri öğrencilerimize zaten tam destek veriyorlar.

Ancak bu öğrencilerimiz lise geçiş sınavlarına girerken tüm öğrenciler ile aynı sınav sistemine giriyorlar. Özellikle öğrencinin ailesi İngilizce bilmiyorsa sınava hazırlanma sürecinde sıkıntı yaşanıyor. İşte bu proje sayesinde gönüllü üniversite öğrencilerimiz sınava hazırlanma sürecinde okulumuzdaki İngilizce ve diğer derslerde de destek verecekler.

Hatta projemizin ilerleyen aşamasında bu çalışmaları dijital kayıtlar haline getirmeyi planlıyoruz” diye konuştu.