Dünyanın gözü İstanbul’da… Kritik Zirveden İlk Kareler

Dünya basınının gözü, Türkiye'nin ev sahipliğinde İstanbul'da düzenlenen Suriye konulu zirvede. Rusya, Almanya ve Fransa liderleri zirve için bir bir İstanbul'a geldi.

Dörtlü Suriye Zirvesi, Türkiye’nin ev sahipliğinde Rusya, Almanya ve Fransa’nın katılımıyla bugün İstanbul’da düzenleniyor. Dünyanın gözünün İstanbul’a çevrildiği zirve için 3 ülke liderleri İstanbul’a geldi.

Çengelköy’deki Vahdettin Köşkü’ne ilk olarak Almanya Başbakanı Angela Merkel gelirken, onu sırasıyla Rusya lideri Putin ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron izledi.

Macron
Zirvede başlıca İdlib konusunun ele alınması bekleniyor. İdlib dışında gündeme gelmesi beklenen ikinci başlık ise Suriye’de siyasi çözüm.

Zirvede başlıca İdlib konusunun ele alınması bekleniyor.  İdlib dışında gündeme gelmesi beklenen ikinci başlık ise Suriye’de siyasi çözüm.

Dörtlü zirvenin toplanmasından birkaç gün önce 23 Ekim’de Moskova’da bir araya gelen Türkiye, Rusya ve İran, BM Suriye Özel Temsilciliği ile koordineli bir şekilde Suriye’de anayasa komitesinin kurulmasına yönelik çalışmalara hız verilmesi konusunda anlaşmaya varmıştı.