Lemnos Emlak Dergisi
Lemnos Emlak Dergisi

Günümüzde gayrimenkul sektöründe en çok merak edilen konular arasında tapu sorgulama nasıl ve nereden yapılır işlemi bulunuyor.

Gayrimenkul almak ya da satmak isteyenlerin dikkat ettikleri çok fazla konu bulunuyor.

Özellikle internet üzerinden araştırma yaparak konum ve diğer bilgileri alan kişilerin, gayrimenkuller ile ilgili olarak sunulan bilgilere ihtiyaç duymaları normal oluyor.

Gayrimenkullerin hukuki bilgileri, özellikleri ve bulunduğu alanlar gibi hususlara ulaşmak, doğru karar verebilmek için önemli konular arasında yer alıyor.

Bu konuda ülkemizde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı pek çok çalışma yürütüyor. Bakanlığa bağlı olarak faaliyet gösteren Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, ülkenin tamamı için tapu bilgilerine erişim sağlıyor.

Herhangi bir sebep dolayısı ile tapu sorgulama işlemi yapmak isteyen kişilerin bu müdürlükten bilgi alması gerekiyor. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün ilçeler bazında bulunan müdürlüklerinden alınabilecek olan bilgiler ile gayrimenkullerin doğru şekilde değerlendirilmesi mümkün oluyor.

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Parsel Sorgulama Uygulaması ile istenilen alanın tapu sorgulama işlemi yapılabiliyor. Kullanımı kolay olan uygulama sayesinde herkes, internetin olduğu herhangi bir yerden tapu sorgulama işlemi yapabiliyor.

e-Devlet üzerinden tapu sorgulama

Birçok noktada tapu sorgulama işleminin gerçekleştirilmesine ihtiyaç duyulabiliyor. Satın alınmak istenen gayrimenkuller ile ilgili olarak bilgilerin isteyen herkes tarafından alınması, işlemleri daha da kolaylaştırıyor. Daha önceleri resmi kurumlar üzerinden yapılan işlemler ile ilgili değişiklik yapılarak, tapu bilgilerinin Parsel Sorgulama Uygulaması üzerinden alınabilmesi mümkün hale getirilirken, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü aracılığı ile kullanılabilen bu uygulama için başka erişim seçenekleri de bulunuyor. Bu uygulama ile vatandaşlar pek çok resmi kurumdaki bilgiyi istedikleri zaman alabiliyor. e-Devlet uygulaması ile artık resmi kurumlara gitmeye gerek kalmadan internet olan herhangi bir bilgisayar ya da akıllı telefon ile işlem yapmak mümkün oluyor. Bu işlemlerden bir tanesi de tapu sorgulama işlemi olurken, e-Devlet uygulaması içerisinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sayfasından ulaşılabilen Parsel Sorgulama Uygulaması ile seçilen parselin tapu bilgilerine ulaşmak mümkün oluyor.

Tapu sorgulama ile öğrenilebilen konular

E-Devlet üzerinden ya da Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün internet sitesi üzerinden ulaşılabilen tapu sorgulama uygulaması, yani Parsel Sorgulama Uygulaması ile pek çok farklı bilgi görülebiliyor.

Öncelikle sorgulama sayfası; idari, coğrafi, adres ve analiz sayfalarından oluşuyor. İdari sayfasında seçilecek olan il, ilçe, mahalle bilgileri ile birlikte istenilen ada ve parsel bilgisi girilerek belirtilen noktanın tapu bilgilerine ulaşılabiliyor.

Bu adresin seçiminde sayfanın kenarında bulunan haritadan da yararlanarak işlem yapılabiliyor. Ayrıntılı olarak seçilebilen harita üzerinden görsel seçim yapılabiliyor. Seçim yapmak için coğrafi sayfa da kullanılabiliyor.

Bu sayfa, özellikle haritalar üzerinden yapılan işlemler için kullanılıyor. Bu sayfadaki sorgulama için enlem ve boylam bilgileri girilerek kolay şekilde işlem yapılabiliyor. Adres sayfasında ise özel iki adet seçenek ile birlikte adres bilgilerinin girilmesi ile sorgulama yapılabiliyor.

Harita üzerinden hem normal harita modu kullanılarak, hem de sokak görüntüsü ile bilgilere ulaşmak mümkün oluyor. Analiz kısmı ise ayrıntılı bilgilere ulaşmak ve analiz yapmak için kullanılıyor.

Analiz tipleri arasında ana taşınmaz satışı, alım satım yoğunluğu, ana taşınmaz ipotekli satışı, bağımsız bölüm satışı ve bağımsız bölüm ipotekli satışı işlemleri ile ilgili analiz yapılabiliyor. Analiz işlemi yıllar bazında istenilen ilçe ile ilgili olarak da yapılabiliyor. Bu işlemler, iki farklı gösterim şekli ile alınabiliyor.

"Lemnos Emlak" Eğitimli ve Deneyimli , Bankacı ve Sigortacılar tarafından kurulmuştur. Sektördeki gelişmeleri yakından takip ederek , yıllardır almış olduğu kurum kültürünü Emlak sektöründe de uygulamaktadır. Emlakçının kişisel taahhütlerinin yerine "kamuoyunda tanınan,Güvenilir,Eğitimli ve bilinen olma" gibi özellikleri taşıma arzusu içinde hareket etmektedir. Bizi Arayın : 05300163196 - 02328145041