Krediye Uygun Ev Nedir ?

Konutu Peşin ödeme yöntemi ile ev alacak kadar maddi güce sahip değilseniz banka kredisi kullanarak ev satın almayı düşünebilirsiniz. Alacağınız evin krediye uygun olup olmadığı yeterli özelliklere ve yapıya sahip olup olmadığını bilmeniz gerekiyor.

Herhangi bir konutu konut kredisi ile direkt olarak almanız mümkün olmuyor. Bankalar, kredi ile satın almak istediğiniz evler için evin ve sizin bazı koşulları taşımanız gerektiğini belirtiyor. Ülkemizde son dönemlerde konut kredisinde faiz oranlarının düşmesi, birçok kişiyi banka kredisi ile ev almaya yönlendirirken; evin fiziksel özellikleri, yaşı ve hukuki durumlar gibi birçok nokta krediye uygunluk sağlaması için önemli ayrıntılar oluşturuyor.

Konut kredisi kullanarak ev satın almak istediğinizde, krediye uygun olması için ilk aşamada kredi başvurusunu gerçekleştirdikten sonra talebiniz onaylandığında, banka tarafından evin değerini belirlemek adına masrafı tarafınızdan tahsil edilecek şekilde bir değerleme uzmanı görevlendiriliyor.

Değerleme uzmanları, gayrimenkul piyasasında konut değerini belirleme amacıyla birçok noktadan inceleme yapan uzmanlar olarak kredi kullanmış olduğunuz evin ekspertiz raporunu hazırlıyor.

Ekspertiz raporu, evin krediye uygun olduğunu tescillerken; eğer, uzman tarafından uygunluk verilmezse, rapor için ödenecek ücret tarafınızdan tahsil edilirken büyük bir zaman kaybı da yaşıyorsunuz.

Krediye Uygun Olma Koşulları

Eğer ekstra bir masraf olarak krediye uygun olma koşulları sağlamayan bir ev için ekspertiz raporu ücretini ödemek ve zaman kaybetmek istemiyorsanız, bu noktada konutun incelenmesi için önceden bazı noktaları siz de oluşturabiliyorsunuz.

Hem kredi ile konut satın alırken hem de daha sonraki dönemlerde sahip olduğunuz evi satışa çıkardığınızda alıcıların kredi ile evinizi satın alabilmesi için uygunluk koşullarını oluşturması gerektiğinden dolayı bu işlem her iki taraf için de önemli bir konu oluşturuyor. Bu noktada dikkat edilmesi gereken ayrıntılardan birisi de evin yeni bir binada mı bulunduğu yoksa eski bir binada mı bulunduğu oluyor.

Eski binalarda bulunan konutlar için krediye uygun olma şartları arasında özellikle 10 yıl ve daha yaşlı olan konutlar bazı sıkıntılı durumlar oluşturabiliyor.

İlk olarak, konutun tapu türü ele alındığında ya kat irtifakı ya da kat mülkiyeti olması ve tapu niteliğinin mesken olarak geçmesi gerekiyor. Her inşaat için yerel yönetimler tarafından onaylanan plan ve proje dahilinde; seçtiğiniz konutunda bu onaylara uygun şekilde inşa edilmiş olması ve konutta daha sonraki dönemlerde projeye uygun olmayan değişikliklerin yapılmamış olması gerekiyor. Konut üzerine daha sonraki dönemlerde otopark ve depo gibi bölgelerin dahil edilmemiş olmaması gerekirken, aynı zamanda önemli bir konu olarak da konutun üzerinde herhangi bir haciz kaydının olmaması da gerekiyor.

Eğer bir konut üzerinde haciz kaydı bulunuyorsa, bu kayıt kalkmadan bankalar kredi vermiyor.

"Lemnos Emlak" Eğitimli ve Deneyimli , Bankacı ve Sigortacılar tarafından kurulmuştur. Sektördeki gelişmeleri yakından takip ederek , yıllardır almış olduğu kurum kültürünü Emlak sektöründe de uygulamaktadır. Emlakçının kişisel taahhütlerinin yerine "kamuoyunda tanınan,Güvenilir,Eğitimli ve bilinen olma" gibi özellikleri taşıma arzusu içinde hareket etmektedir. Bizi Arayın : 05300163196 - 02328145041