Konut Alırken Dikkat Edin!

Konut almak her ne kadar kolay gibi görünse de yapılan yatırımların zarar görmemesi adına dikkat edilecek unsurlar vardır. Özellikle İstanbul satılık konut ilanları göz önünde bulundurulduğunda yatırım yapacakların konum, mevki ya da bina yaşı gibi unsurlara dikkat etmeleri önerilir. İstanbul’da satılık daire fiyatları her ne kadar yüksek olsa da ilanlar sürekli güncellendiği için bütçeye uygun seçenekleri belirlemek son derece kolaydır.

Evin konumu ve özellikleri önemli

Ev almak için İstanbul, büyük olması nedeniyle en avantajlı şehirlerden bir tanesidir. Bu noktada ise satın alınan evin, kısa süre içerisinde değer kazanması adına konumuna dikkat etmek gerekir.

  • Satılık konut, merkezi ve işlek bir noktada olduğunda fiyatları daha da yükselir.
  • Üstelik uzun vadeli olarak düşünüldüğünde merkezi noktadan bir ev alanlar bu sayede zamanla kazançlarını artırma imkanı bulurlar.
  • Sapa ya da köhne yerlerdeki dairelere göre işlek konutlara olan talep her zaman daha fazladır.
  • İlk kez bir daire araştırmasına girenlerin yanlış yatırımlar yapmamak adına mevkisine dikkat etmeleri önerilir.

Bütçeye uygun bir seçim yapmak gerek

Ev alma aşamasında maddi problemlerin ortaya çıkmaması adına bütçeye uygun seçeneklerin değerlendirilmesi önemlidir. Ödeme yaparken problem yaşanması, ekonomik anlamda zor durumda kalınmasına zemin hazırlar.

  • Maddi açıdan zarar görmemek için her zaman bütçeye uygun ilanlar incelenmelidir.
  • İstanbul içerisinde satılık daire ilanları hem Anadolu hem de Avrupa yakasında fazla olduğundan dolayı kısa süre içerisinde bilgi edinebilmek adına kriterler belirlemek faydalı olacaktır.
  • İstanbul’da satılık daire ilanları incelenirken kriterlere göre hareket etmek daha hızlı sonuçların alınmasına zemin hazırlar.

Deprem yönetmeliğine uygunluk

Alınan daire ile ilgili sorun yaşanmaması adına bina yaşı da son derece önemlidir. Genellikle yeni yapılan daireler, deprem yönetmeliğine uygun bir şekilde hazırlanır. Bu durum ise can sağlığının korunması açısından avantajlıdır.

Uzun vadede kazanç sağlayacak yatırımlar

Ev alma sürecini bir yatırım olarak değerlendirenlerin, uzun vadede kâr elde ettirecek daireleri incelemeleri önemlidir. Satılık işyeri araştırmasında olanların da yine aynı şekilde değer kazanacak mekanları araştırmaları faydalarına olacaktır.


  • Uzun vadede kâr elde ettirecek konutlar, yatırımcılar tarafından daha çok talep görür.
  • Merkezi bir noktadaki bakımlı ve geniş daireler kısa süre içerisinde değerini artırırlar.
  • İstanbul, Türkiye’nin en büyük ve gelişmiş şehirlerinden bir tanesi olduğu için konut fiyatları sürekli değişim içindedir.
"Lemnos Emlak" Eğitimli ve Deneyimli , Bankacı ve Sigortacılar tarafından kurulmuştur. Sektördeki gelişmeleri yakından takip ederek , yıllardır almış olduğu kurum kültürünü Emlak sektöründe de uygulamaktadır. Emlakçının kişisel taahhütlerinin yerine "kamuoyunda tanınan,Güvenilir,Eğitimli ve bilinen olma" gibi özellikleri taşıma arzusu içinde hareket etmektedir. Bizi Arayın : 05300163196 - 02328145041