İpotekli Ev Almak Riskli Mi?

İpotekli evlerin satış işlemlerinin bazı riskler taşıdığını söylemek mümkün. Bunun temel sebebi ise, bazı dikkatsiz bireylerin ev satın alırken detayları incelemekten kaçınmasıdır.

Bir konutun ipotekli olup olmadığı, satış işlemleri için hazırlanması gereken belgelerde net olarak yazılıdır. Bunlara göz gezdirilmesi halinde, evin hangi yaptırımlara tabii tutulduğu net olarak anlaşılacaktır.

Bankadan ipotekli konut satışı yapan bireylerin özellikle ipotekle ilgili herhangi bir bilgi vermemesi ve devir işlemlerini bu şekilde gerçekleştirmek istemesi mümkün. Kötü niyetli olan bu girişim, dikkatsiz yatırımcıların bir anda beklemedikleri bir borcun altına girmelerine neden oluyor.

Ev sahibi olmak isteyen ve satın almak istediği evin İpotek li olduğunu öğrenen bireyler, ipotekle ilgili net bir anlaşmaya varmalıdır.

Önceki ev sahibinin ipoteği ödemeye ve sıfırlamaya ikna edilmesi veya evin toplam değerinden, ipotek değerinin tamamı veya bir kısmının çıkarılması talep edilebilir. Satış işlemlerinde özellikle ipotek bulunan konutlar için satıcı değil, alıcının düşünceleri ve talepleri daha önemli hale geliyor. Evin üzerinde yaptırım bulunması, prosedürleri artırdığı için özellikle satışlarda çok daha fazla uğraşılmasına yol açıyor. Bu durum, satın almak isteyenlerin sayısında da azalmaya sebebiyet veriyor.

Lemnos Emlak Gayrimenkul Danışmanı- 0(530)0163196 - 0(232)8145041 : Ekonomist Bankaların farklı bölümlerinde, Sigorta şirketinde ve bir şirketin Finans bölümünde çalıştı. Gayrimenkul Danışmanlığı, İnsan Kaynakları Uzmanlığı, Satın Alma Uzmanlığı, Bireysel Emeklilik ve Segem, Dış Ticaret Uzmanlığı gibi konularda lisans ve sertifikaları bulunmaktadır. Öğrenmek istediğiniz konular hakkında size bilgi verebilir. Ersoy Toptaş ; Dünyaca ünlü Ekonomi Siteleri investing.com ve tradingview' de yazarlık yapmaktadır.