Yapı Kayıt Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

İmar barışı kapsamında başvuruda bulunan vatandaşlara yapı kayıt belgesi verilmekte.  nedir ve nasıl alınmaktadır?

Bu belge ile dairelere abonelikler bağlanabildiği gibi, yıkım ve para cezalarından da vazgeçiliyor. Ayrıca alınan dairelere kat mülkiyeti de tesis edilebiliyor.

Yapı Kayıt Sistemi Nedir?

Bakanlıkça 3194 sayılı Kanunun geçici 16 ncı maddesi kapsamında imar mevzuatına aykırı yapıların kaydedilmesi için oluşturulan elektronik yazılım sistemi oluyor.

Yapı Kayıt Belgesi Nasıl Alınır ve Nasıl Müracaat Yapılır?

İmar affı kapsamında yapı kayıt belgesi almak isteyen vatandaşlar başvurularını 31 Ekim 2018 tarihine kadar yapmaları gerekiyor. Başvuru yaptıktan sonra yapı kayıt belgesi bedelini ise 31 Aralık 2018 tarihine kadar ödemesi yapılabiliyor. Başvuru ve ödeme süresini bir yıla kadar uzatmaya Bakanlar Kurulu yetkili oluyor.

Bu konuda yapı maliklerinden herhangi birisi veya vekili tarafından, e-Devlet üzerinden Yapı Kayıt Sistemindeki formun doldurulması suretiyle müracaatta bulunulabileceği gibi kurum ve kuruluşlara başvurulmak suretiyle de müracaatta bulunulabiliyor.

Müracaatın e-Devlet üzerinden yapılması durumunda, Kayıt Belgesi formunun eksiksiz olarak doldurulmasından ve Belgesi bedelinin yatırılmasından sonra, Yapı Kayıt Sistemi tarafından oluşturulan belgeyi talepte bulunan yapı sahibince e-Devlet üzerinden alınıyor.

Müracaat kurum ve kuruluşlara yapılmış ise, Yapı Belgesi formu müracaat sahibinin beyanına göre eksiksiz olarak doldurulur, bedelinin yatırılması sağlanır, Yapı Kayıt Belgesi formu sistem üzerinden onaylanmak üzere Müdürlüğe gönderiliyor ve formun Müdürlükçe onaylanmasından sonra bir örneği talepte bulunan yapı sahibine veriliyor. Her yapı için sadece bir tane düzenleniyor.

 

Lemnos Emlak Gayrimenkul Danışmanı- 0(530)0163196 - 0(232)8145041 : Ekonomist Bankaların farklı bölümlerinde, Sigorta şirketinde ve bir şirketin Finans bölümünde çalıştı. Gayrimenkul Danışmanlığı, İnsan Kaynakları Uzmanlığı, Satın Alma Uzmanlığı, Bireysel Emeklilik ve Segem, Dış Ticaret Uzmanlığı gibi konularda lisans ve sertifikaları bulunmaktadır. Öğrenmek istediğiniz konular hakkında size bilgi verebilir. Ersoy Toptaş ; Dünyaca ünlü Ekonomi Siteleri investing.com ve tradingview' de yazarlık yapmaktadır.