Vatandaşlık için Değerleme Raporu Alınması

Kısa bir süre önce Türk vatandaşlığı kanununun uygulanmasına ilişkin yönetmelikte değişiklik yapılarak resmi gazetede yayınlandı ve bu sayede Türk vatandaşlığı almak için karşılamak zorunda olunan mali şartlar ve yatırım miktarları düşürüldü.

Türk vatandaşlığı almak için gayrimenkul satın alımı yapacak olan yabancıların dikkat etmesi gereken en önemli konu; Vatandaşlık başvurusundan önce satın alacakları gayrimenkul için SPK lisanslı uzmanlardan değerleme raporu alma gerekliliğidir.

Yabancılar Türk Vatandaşlığı Kazanabilmek İçin ;

  • Karşılamak zorunda oldukları en az sabit sermaye yatırımı 2 milyon dolardan 500 bin dolara,
  • Tapu kayıtlarına üç yıl satılmama şerhi koyularak Türkiye’de taşınmaz mal edimi yoluyla vatandaşlık kazanılabilme için öngörülen tutar 1 milyon dolardan 250 bin dolara,
  • Belirli miktar mevduatı üç yıl süreyle Türk bankalarında tutma şartı veya devlet borçlanma araçlarının alımı suretiyle vatandaşlık kazanabilmek için öngörülen tutar sınırı 3 milyon dolardan 500 bin dolara,
  • Gayrimenkul yatırım fonu katılma payı veya girişim sermayesi yatırım fonu katılma payı alınmasında öngörülen tutar sınırı 1.5 milyon dolardan 500 bin dolara, düşürüldü.

İlgili resmî kurumlar, Türk vatandaşlığına başvuru yapan kişilerden SPK lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanınca hazırlanmış gayrimenkul değerleme raporu talep etmektedir. Bu rapor gayrimenkulün piyasa değerini göstermelidir.

Türkiye çapında hizmet sunan, SPK lisanslı gayrimenkul değerleme yetkisi ve BBDK gayrimenkul değerleme yetkisine sahip bir değerleme firmalarından Değerleme Raporu Alınması daha uygundur.

KaynakBilge Değerleme
"Lemnos Emlak" Eğitimli ve Deneyimli , Bankacı ve Sigortacılar tarafından kurulmuştur. Sektördeki gelişmeleri yakından takip ederek , yıllardır almış olduğu kurum kültürünü Emlak sektöründe de uygulamaktadır. Emlakçının kişisel taahhütlerinin yerine "kamuoyunda tanınan,Güvenilir,Eğitimli ve bilinen olma" gibi özellikleri taşıma arzusu içinde hareket etmektedir. Bizi Arayın : 05300163196 - 02328145041