Rayiç bedel nedir? Rayiç bedel nasıl hesaplanır?

Rayiç bedel (Pazar değeri), gayrimenkulün günümüz piyasasındaki alım-satım değeridir. Piyasada oluşan değer ve emlak vergisini esas alan değer olmak üzere ikiye ayrılır.

Arz talep dengeleri, semt, ilçe, mahalle, sokak, ulaşım, manzara rayiç bedeli etkileyen unsurların birkaçıdır. Rayiç bedel piyasa koşullarına göre belirlenir.

Emlak vergisi rayiç bedeli belirlenirken mülkün minimum değeri hesaplanır ve genellikle piyasa değerinin altındadır.

Rayiç bedel nasıl hesaplanır?

Gayrimenkulün rayiç bedelini hesaplamak için, gayrimenkulün yer aldığı semtteki en az diğer üç gayrimenkulün metrekaresi ve rayiç bedellerinin bilinmesi gerekiyor.

  1. Semtte metrekare başına kaç lira rayiç bedel olduğunu; diğer üç evin rayiç bedelinin toplamını, üç evin metrekare toplamına bölerek tespit edebilirsiniz.
  2. Evin gerçeğe yakın rayiç değerini; 1. aşamada bulduğunuz metrekare başına düşen rayiç bedelini, esas rayiç bedeli bulunmak istenen evin metrekaresi ile çarparak bulabilirsiniz.

Ülkedeki ekonomik durum, genel piyasadaki canlılık emlak rayiç bedelini etkileyen unsurlardandır. Eğer semtte kentleşme fazlaysa ya da yapılaşma artıyorsa rayiç bedelde artış görülür.

Lemnos Emlak Gayrimenkul Danışmanı- 0(530)0163196 - 0(232)8145041 : Ekonomist Bankaların farklı bölümlerinde, Sigorta şirketinde ve bir şirketin Finans bölümünde çalıştı. Gayrimenkul Danışmanlığı, İnsan Kaynakları Uzmanlığı, Satın Alma Uzmanlığı, Bireysel Emeklilik ve Segem, Dış Ticaret Uzmanlığı gibi konularda lisans ve sertifikaları bulunmaktadır. Öğrenmek istediğiniz konular hakkında size bilgi verebilir. Ersoy Toptaş ; Dünyaca ünlü Ekonomi Siteleri investing.com ve tradingview' de yazarlık yapmaktadır.