Miras Kalan Arazi Nasıl Satılır?

2014 yılında yürürlüğe giren yönetmelik ile miras kalan arazi satışlarına bazı düzenlemeler getirildi. Tarımsal arazilerin satışında kısıtlamalar getiren bu yönetmelik, tarımsal değeri olmayan arazilerin satışına yönelik bir kısıtlama içermiyor.

Miras Kalan Tarımsal Arazilerin Satışı

Bir tarımsal arazi ve yeter gelirli tarımsal arazi mirasa konu olmuşsa, mülkiyetin devri esas oluyor. Eğer mirasçılar arasında anlaşma sağlanıyorsa mülkiyeti devir işlemleri, mirasın açılmasını takip eden bir yıl içinde tamamlanıyor.

Devir işlemlerinin bir yıl içinde tamamlanamama durumu halinde ise kanunun 8/Ç maddesi hükümleri uygulanıyor. Mirasçılar arasında bir anlaşma sağlanamaması durumunda da, her bir mirasçı yetkili sulh hukuk mahkemesine dava açabilme hakkına sahip. Birden çok yeter geliri sağlayan tarımsal arazi büyüklüğüne bölünebilen tarımsal arazilerde sulh mahkemesi hakimi, her bir arazinin mülkiyetini mirasçılara ayrı olarak devretme kararı da alabiliyor.

Miras Kalan Arsaların Satışı ve Devri

Toprak koruma yasası sadece tarımsal arazilerle ilgili hükümler içerdiği için tarımsal değeri olmayan arazilerin satışı ile ilgili yeni bir kısıtlama ve düzenleme söz konusu değil. Miras kalan arazi tarımsal arazi değilse bu durumda mirasçılar miraslı arsayı anlaştıkları doğrultuda satabiliyor. Miras kalan arsanın hisseli olma durumunda ise satış şekli hissedarların oy çoğunluğu ile belirleniyor. Oy çoğunluğu sağlandığı taktirde arsa satışı nakit ya da kat karşılığı olarak yapılabiliyor.

Mirasçı kendi hissesini ‘gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi’ ile satabiliyor. Ayrıca bir mirasçı, kendi payına düşen mirası iştirak bozulmadan bir diğer mirasçıya ya da mirasçılara da devredebiliyor. Bu devir karşılığı para alıyorsa satış, almıyorsa bağış olarak değerlendirme yapılır. Ölünceye kadar bakma karşılığı ile de bir payın devrini sağlamak mümkün.

Bir mirasçının iştirak halini bozmadan kendi payını mirasta hakkını bulunmayan birine devretmesi ise yasal değil. Miras kalan arazi devir işlemi, sadece mirasçılar arasında yapılabiliyor. Payını devretmek isteyen mirasçı, diğer mirasçı ya da mirasçılara payını dileğini oranda devredebilir.

Mirasçının payını devredebilmesi için tapu sicil müdürlüğünce düzenlenen resmi senedi alması gerekiyor. Ama bu belgenin düzenlemesini noterler aracılığı ile  gerçekleştirebilirsiniz.

Lemnos Emlak Gayrimenkul Danışmanı- 0(530)0163196 - 0(232)8145041 : Ekonomist Bankaların farklı bölümlerinde, Sigorta şirketinde ve bir şirketin Finans bölümünde çalıştı. Gayrimenkul Danışmanlığı, İnsan Kaynakları Uzmanlığı, Satın Alma Uzmanlığı, Bireysel Emeklilik ve Segem, Dış Ticaret Uzmanlığı gibi konularda lisans ve sertifikaları bulunmaktadır. Öğrenmek istediğiniz konular hakkında size bilgi verebilir. Ersoy Toptaş ; Dünyaca ünlü Ekonomi Siteleri investing.com ve tradingview' de yazarlık yapmaktadır.