Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan 11 Kasım 2019’dan sonra çalışamayacak!

İNTES Başkan Vekili Gürhan Özdemir, 1 Kasım 2019'dan itibaren mesleki yeterlilik belgesi olmayan inşaat işçilerinin şantiyelerde çalıştırılamayacağını açıkladı.

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkan Vekili Gürhan Özdemir, 11 Kasım 2019’dan sonra mesleki yeterlilik belgesi olmayan inşaat işçilerine şantiye yasağı getirildiğini söyledi.

Özdemir, “İnşaat firmalarının ve işçilerimizin inşaat işçisi mesleği belgelendirme çalışmalarında teşviklerden yararlanmak için bir an önce harekete geçmesini öneriyoruz” açıklamasında bulundu.

Hürriyet Gazetesi’nde yer alan habere göre, Özdemir, yazılı açıklamasında, Resmi Gazete’nin 11 Kasım tarihli sayısında yayımlanan “Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ”de inşaat işçiliği mesleğinin de yer almasının sektör açısından büyük önem taşıdığını söyledi.

İnşaat işçisinin en az diğer meslek dalları kadar tehlikelere maruz kaldığını, iş sağlığı ve güvenlik önlemlerini gerektiren kaza ve yaralanma risklerinin bulunduğunu belirten Özdemir, inşaat işçiliği mesleğinin zorunluluk kapsamına alınması gerektiğini gerekli platformlarda dile getirdiklerini kaydetti.

Belgeli işçiler daha dikkatli
Mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğunun iş sağlığı ve güvenliğine çok olumlu katkıları olmasının yanında şantiyelerde verimliliği de artırdığını söyleyen Özdemir, “İnşaat sektöründe işinde yetkin olmayan çalışanlar hem kendilerinin hem de çevresindeki çalışanların yaşamlarını tehlikeye sokuyor. Oysa iş kazalarının çoğunu mesleki yeterlilik belgeli, eğitimli iş gücüyle önlemek mümkün. Mesleki yeterlilik belgesine sahip eğitimli işçiler, iş güvenliği açısından daha bilinçli oluyor, uyarı ve önlemler konusunda daha dikkatli davranıyorlar” açıklamasında bulundu.

Zorunluluk kapsamında
Son tebliğle 18 mesleğin tamamının zorunluluk kapsamına girdiğini hatırlatan Özdemir, “Zorunluluk kapsamındaki tüm mesleklerde Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yetkilendirilen belgelendirme kuruluşlarınca yapılan sınavlarda başarılı olan adayların belge masrafı ve sınav ücretleri devlet tarafından karşılanıyor.

Teşvik kapsamındaki bu mesleklere son olarak inşaat işçisi de eklenmiş oldu. MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan inşaat işçileri tebliğin yayım tarihinden 12 ay sonra yani 11 Kasım 2019’dan sonra şantiyelerde çalıştırılamayacak.

İnşaat firmalarımızın ve işçilerimizin inşaat işçisi mesleği belgelendirme çalışmalarında teşviklerden yararlanmak için bir an önce harekete geçmesini öneriyoruz” dedi.

"Lemnos Emlak" Eğitimli ve Deneyimli , Bankacı ve Sigortacılar tarafından kurulmuştur. Sektördeki gelişmeleri yakından takip ederek , yıllardır almış olduğu kurum kültürünü Emlak sektöründe de uygulamaktadır. Emlakçının kişisel taahhütlerinin yerine "kamuoyunda tanınan,Güvenilir,Eğitimli ve bilinen olma" gibi özellikleri taşıma arzusu içinde hareket etmektedir. Bizi Arayın : 05300163196 - 02328145041