Konut Kredisinde Merak Edilenler

Ev sahibi olmak isteyenler bankaların sunduğu konut kredisi ürünleriyle kira öder gibi ev sahibi olabilirler. Konut kredisi için en uzun vade 360 ay yani 30 sene olabilmekte. İpotekli kredi ürünlerinden olan konut kredisinde kredilendirme oranı olduğundan almak istediğiniz evin ekspertiz tutarının en fazla yüzden 80'i için konut kredisi kullanabilirsiniz.

Hangi Evler Konut Kredisine Uygun?

Konut kredisi ile ev alabilmek için almak istediğiniz evin konut kredisine uygun olması gerekir. Ev kredisine uygun konutlarda şu özellikler olmalı

* Kat irtifakı ya da kat mülkiyeti alınmış olması
* Evin iskanlı olması
* Evin yüzde 80’inin tamamlanmış olması
* Evin üzerinde ipotek olmaması

İnşaat firması ile bankaların arasında anlaşma olması halinde proje halindeki konutlar için de kredi kullanılabilir. Alınmak istenen konut, oturulmayacak derecede hasarlıysa banka kredi vermek istemeyebilir.

Konut Kredisi Hesaplamasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Konut kredisi hesaplaması yaparken ev kredisi faiz oranlarının yanı sıra dosya masrafı, banka komisyonu, yıllık maliyet, kredilendirme oranı, kefil sayısı gibi etmenlere de dikkat etmeniz gerekir. Faiz oranı tüm kredi türlerinde önemlidir fakat konut kredisi hesaplaması yaparken bilhassa önemlidir.

Zira çekilen tutar yüksek ve vade süreleri uzun olduğu için, oranlar arasındaki küçük farklar bile toplam geri ödeme rakamına ciddi bir şekilde yansıyabilir. Dolayısıyla konut kredisi hesaplamasında faiz oranları son derece önemlidir. Ayrıca ev kredisi hesaplamasında unutulmaması gereken bir diğer nokta ise peşinatın önemidir. Peşinatınız ne kadar fazla ise kullanacağınız kredinin meblağsı da o denli düşük olacaktır.

Konut Kredisi Maliyet Kalemleri Nelerdir?

En uygun ev kredisini bulmak için konut kredisi hesaplaması yaparken yalnızca faiz oranı ile kredinin toplam maliyeti belirlenemez. Çünkü konut kredilerinde ilave olarak şu ücretlendirmeler yer alır

* Dosya masrafı
* Komisyon ücreti
* Ekspertiz bedeli
* İpotek tahsis bedeli
* İpotek fekki bedeli
* DASK ücreti
* Konut sigortası bedeli
* Hayat sigortası ücreti
* Ferdi kaza sigortası ücreti
* Hesap işletim ve ekstre ücretleri

Bunlara ilave olarak eğer bir erken ödeme gerçekleşirse bunun da cezası vardır. Yani ev kredisi taksitlerinizin tamamını vadesinden önce ödemek isterseniz, ödemek istediğiniz tutarın en fazla %2 oranında ceza ödeyebilirsiniz. Bu durum, kredi veren bankanın inisiyatifindedir. En ucuz ev kredisini bulabilmek için tüm bu faktörleri göz önünde bulundurmanız  gerekir. 

Konut Kredisi Ekspertiz Bedeli

Ekspertiz ücreti, satın alınmak istenen gayrimenkule bedel biçen emlak uzmanına ödenen ücrettir. Bankalar, Sermaye Piyasası Kurulu’ndan lisans almış bağımsız ekspertizler ile çalışırlar.

Bunlarda satın alınmak istenen konutun krediye uygun olup olmadığını ve ne kadarına kadar kredi verilebileceğini belirlerler. Kredilendirme oranı hakkında ilgili başlıkta ayrıntılı bilgi verilmektedir.

Konut Kredisinde Doğru Ödeme Planı Nasıl Seçilir?

Konut kredisinde doğru ödeme planını seçmek, kredinizi kolayca ödemeniz açısından çok önemli. Konut kredinizi aylık eşit taksitler ödeyebileceğiniz gibi farklı düzenlerde de ödeyebilirsiniz.

Ev kredileri için bankalar farklı ödeme planları sunabilmekte. Bu ödeme planlarıarasında artan taksitli, azalan taksitli, ara ödemeli gibi pek çok farklı ödeme planı bulunmaktadır.

Konut kredisi ödeme planını seçerken gelir durumunuzu, gelirinizin düzenini ve gelecekte gelirinizin ne kadar olacağını göz önünde bulundurmalısınız.

Kredi Borcu Devam Eden Ev Satılabilir mi?

Kredi borcu devam eden evler belli koşullarda satılabilir elbette. En çok uygulanan 2 yöntemden biri, evin ipoteğinin kaldırılarak devredilmesidir.

Yani evi sizden satın almak isteyen kişi bankaya olan borcu tamamen kapatır ve tapu devir işlemleri bu şekilde gerçekleşir. Diğer seçenek ise evi, konut kredisi borcu ile birlikte olduğu gibi devretmektir.

Çok fazla uygulanmayan bir diğer yol ise şöyledir:

Borç azalmış ise, bireysel tüketici kredisi çekilerek konut kredisi borcu kapatılabilir. Bu sayede rehin durumu kalkar ve ev devredilebilir.

"Lemnos Emlak" Eğitimli ve Deneyimli , Bankacı ve Sigortacılar tarafından kurulmuştur. Sektördeki gelişmeleri yakından takip ederek , yıllardır almış olduğu kurum kültürünü Emlak sektöründe de uygulamaktadır. Emlakçının kişisel taahhütlerinin yerine "kamuoyunda tanınan,Güvenilir,Eğitimli ve bilinen olma" gibi özellikleri taşıma arzusu içinde hareket etmektedir. Bizi Arayın : 05300163196 - 02328145041