İskan ruhsatı nedir? İskan nasıl alınır?

İskan, kısaca ‘yapı kullanma izni’ anlamına gelir. İskan ruhsatı, yapının ruhsata ve eklerine uygun olarak yapıldığını gösterir.

İskan raporu almak için belediyeye dilekçeyle başvurmak gerekir. Belediye’de İmar Müdürlüğü Yapı Kullanma İzni birimleri tarafından düzenlenir. Belediyeler, müracaatları en geç 30 gün içerisinde cevaplandırır. Eğer bu süre geçerse, yapının tamamının ya da biten kısmının kullanılmasına izin verilmiş sayılır.

Türkiye’deki gayrimenkullerin yarısından fazlasının iskan izni yoktur. Bunun sebebi çoğu firmanın, inşaatı projeden farklı gerçekleştirmesi ya da kanuni prosedüre (harçlar, sigorta primleri gibi) uymamış olmasıdır.

İskan izni olmayan bir yapı hukuksal olarak ayıplı sayılır. Bu sebeple iskanın iş yeri ruhsat raporu, banka kredisi, elektrik, su, doğalgaz gibi üyeliklere etkisi bulunmaktadır.

İskan nasıl alınır?

  1. Dilekçe ile Belediye’ye başvuruda bulunduktan sonra, iskan teknik çalışanları yerinde kontrole gelir.
  2. Herhangi bir problem yoksa noter onaylı taahhütnamenin Yapı Kullanma İzni Amirliği’ne verilmesi istenir.
  3. Teknik rapor ve taahhütnamenin verilmesinin ardından Genel İskan Raporu düzenlenir.
  4. Gerekli iskan harçları, emlak vergisi ve katılım payları ödenir.
  5. Bağımsız bölüm sahipleri, 3 adet tapu fotokopisi ile Belediye İmar Müdürlüğü Yapı Kullanma İzni Amirliği’ne başvuruda bulunarak iskan belgesini alabilirler.
Lemnos Emlak Gayrimenkul Danışmanı- 0(530)0163196 - 0(232)8145041 : Ekonomist Bankaların farklı bölümlerinde, Sigorta şirketinde ve bir şirketin Finans bölümünde çalıştı. Gayrimenkul Danışmanlığı, İnsan Kaynakları Uzmanlığı, Satın Alma Uzmanlığı, Bireysel Emeklilik ve Segem, Dış Ticaret Uzmanlığı gibi konularda lisans ve sertifikaları bulunmaktadır. Öğrenmek istediğiniz konular hakkında size bilgi verebilir. Ersoy Toptaş ; Dünyaca ünlü Ekonomi Siteleri investing.com ve tradingview' de yazarlık yapmaktadır.