İmar Barışı Başvuruları Nasıl Yapılır?

Türkiye’de milyonlarca vatandaşı ve konutu yakından ilgilendiren İmar Barışı büyük ilgi görmüş durumda. İmar Barışı Affı 2018 başvuruları iki şekilde yapılmaktadır.

Birinci başvuru yolu E-devlet üzerinden yapılırken, ikinci başvuru yolu ise İl Müdürlüklerinden yapılmaktadır.

İmar barışı ile imar mevzuatına veya ruhsata aykırı yapılara yapı kayıt belgesi veriliyor herkesin bildiği gibi. Yapı kayıt belgesinin verilmesiyle birlikte imara aykırı, ruhsatsız ve ruhsat ile eklerine aykırı yapılar çözüme kavuşturuluyor.

Peki, başvuru işlemleri nasıl tamamlanır?

1) İmar Barışından Faydalanmak İsteyenler E-devlet Üzerinden Nasıl Başvuru Yapacak?

İmar barışı affı başvurusunu e-devlet üzerinden yapmak için öncelikle geçerli e-devlet şifresinin olması gerekiyor. Yoksa PTT’den temin edilebiliyor.

Başvurunun başlatılabilmesi için e-devlet sistemine TC Kimlik No ve e-devlet şifresi ile giriş yapılması gerekiyor. Anasayfada yer alan imar barışı yönlendirmesini tıklayarak hizmete erişim sağlanabiliyor.

İmar barışı kayıt ve sorgulama bağlantısına tıklayın. Açılan alandaki yeni başvuru butonuna tıklayarak başvurunuzu başlatabilirsiniz.

2) İmar Barışından Faydalanmak İsteyen Vatandaşlar İl Müdürlüklerinden Nasıl Başvuru Yapacaklar?

İmar barışı affı başvurusunu yetkili kurumdan yapmak isteyenler, İstanbul için tespit edilen yetkili kurumlara müracaat edebiliyor. Bunun için öncelikle kurumdan randevu alınabiliyor. Randevu İmar Barışı Randevu Sistemi İstanbul’dan alınabiliyor.

İmar Barışı Randevu Sistemi üzerinden imar barışı için randevu alınabiliyor. Yalnız İstanbul için geliştirilmiş bu sistemde vatandaşlar kendi ilçelerinde veya kendilerine en yakın kurumu seçerek randevu alabilecek.

İmar Barışı Randevu Sistemi İstanbul’dan TC Kimlik Numarası, isim, soy isim ve cep numarası gibi bilgiler doldurulduktan sonra randevu sayfası açılıyor. Buradan başvuru merkezi ve başvuru tarihi seçilerek randevu oluşturulabiliyor.

Lemnos Emlak Gayrimenkul Danışmanı- 0(530)0163196 - 0(232)8145041 : Ekonomist Bankaların farklı bölümlerinde, Sigorta şirketinde ve bir şirketin Finans bölümünde çalıştı. Gayrimenkul Danışmanlığı, İnsan Kaynakları Uzmanlığı, Satın Alma Uzmanlığı, Bireysel Emeklilik ve Segem, Dış Ticaret Uzmanlığı gibi konularda lisans ve sertifikaları bulunmaktadır. Öğrenmek istediğiniz konular hakkında size bilgi verebilir. Ersoy Toptaş ; Dünyaca ünlü Ekonomi Siteleri investing.com ve tradingview' de yazarlık yapmaktadır.