Gayrimenkul Değerleme Raporunun Kapsamı Nedir?

Toplum genelinde şöyle bir kanı var. Gayrimenkul Değerleme Raporu, sadece konut kredisi çekilirken bankalarca yaptırılan bir uygulama gibi. 

Herkes, Lisanslı Ekspertiz kuruluşlarına internet yolu ile başvurarak gayrimenkulünün ekspertiz raporunu talep edebilir.

Gayrimenkul değerleme (ekspertiz) raporu, genel olarak gayrimenkulün yasal durumu, projesine uygunluğu, çevre özellikleri ve çevreyle olan ilişkileri, konumu, metrekare büyüklüğü gibi verilerin incelenmesi neticesinde gayrimenkulün güncel piyasa değerini ve tahmini aylık kira bedelini içerir.

Gayrimenkul Değerleme Raporunun Oluşturulması

Gayrimenkul değerleme uzmanı, ekspertiz raporunu oluştururken temel olarak aşağıdaki hususları göz önünde bulundurur:

  1. Gayrimenkulün konumu, fiziki durumu ve onaylı projesine uygunluğu
  2. Tapu kayıt bilgileri, özellikle ihtiyati tedbir, şerh, sit alanı gibi kısıtlayıcı hususların bulunup bulunmadığı
  3. Taşınmazın yaşı ve kalan faydalı ömrü
  4. İmar durumu ve inşaat hakkıyla ilgili hususlar
  5. Ulaşım özellikleri, sosyal donatılara olan mesafesi
  6. Büyük yatırım projelerine yakınlığı
  7. Bölgenin gelişme hızı ve çevresel koşulları
  8. Ulaşım ve altyapı sorunları

Beklentileriniz doğrultusunda Ekspertiz uzmanları tarafından yönlendirilerek; ihtiyacınıza yönelik ekspertiz talebinde bulunarak, SPK lisanslı uzmanlarca tüm Türkiye genelinde belirtmiş olduğunuz, tüm konu başlıklarında bireysel taleplerinize ek olarak, bankalar dışındaki farklı kurum ve kuruluşlar içinde mülkünüzü teminat göstermek amaçlı gayrimenkul değerleme raporu talebinde bulunabilirsiniz.

KaynakTapu Eksperi
"Lemnos Emlak" Eğitimli ve Deneyimli , Bankacı ve Sigortacılar tarafından kurulmuştur. Sektördeki gelişmeleri yakından takip ederek , yıllardır almış olduğu kurum kültürünü Emlak sektöründe de uygulamaktadır. Emlakçının kişisel taahhütlerinin yerine "kamuoyunda tanınan,Güvenilir,Eğitimli ve bilinen olma" gibi özellikleri taşıma arzusu içinde hareket etmektedir. Bizi Arayın : 05300163196 - 02328145041