Gayrimenkul cins değişikliği nasıl yapılır?

Gayrimenkul konusunda hem satın alım hem de mevcut yatırımların muhafaza edilmesi ile alakalı olarak kesinlikle hukuki detaylara uyum sağlamanız gerekmektedir.

Bu detaylara uyum sağlayarak finansal işlemlerinizi çok daha sorunsuz bir biçimde tamamlayabilirsiniz. Vergi ayarlamalarının yapılmasından başlayarak cins değişikliğine kadar her bir detayın muhakkak kurallara uygun bir biçimde tamamlanması gerekmektedir.

Cins Değişikliği Nedir?

Gayrimenkul cins değişikliği denildiği zaman dikkate alınması gereken temel detaylar şu biçimde sıralanmaktadır;

Taşınmaz malların cinsleri doğal sebepler ile değişim gösterebilmektedir. Bunun dışında kişilerin arzusu ile ya da finansal nedenler ile farklılaşabilmektedir.

İşlemin sebebi ne olursa olsun gerekli kurallara uygun bir biçimde talep edilirse cins değişikliği hızlı ve güvenli bir biçimde tamamlanabilmektedir.
Örneğin bir arsa önceden sadece tarım yapılmak için kullanılırken yapılan son değişiklikler ile beraber üzerine bir ev inşa edilebilir.

Bu gibi inşa faaliyetlerinin muhakkak devlet kurumları ile paylaşılması gerekmektedir.

Bir malın cinsi tapu kayıt işlemleri sırasında yapılmaktadır. Öncelikli olarak bu kaydın doğru yapılması daha sonra da taşınmaz mal üzerinde yapılan değişikliklerin resmi kurumlara bildirilmesi gerekmektedir.

Bu konuda aklınıza takılan herhangi bir nokta olursa konunun uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz. Özellikle emlak davaları ile uğraşan avukatların bu konuda size yardımcı olabileceğinden emin olabilirsiniz.

Olası Değişiklik Alternatifleri

Yapılı gayrimenkulün yapısız hale getirilmesi

Yapısız gayrimenkulün yapılı hale getirilmesi 

Diğer cins değişiklik türleri

Bu değişimler sayesinde siz de kısa bir süre içerisinde gayrimenkulünüzün kanunlara uygun biçimde işlem görmesini de sağlayabilirsiniz.

Kadastro Müdürlükleri üzerinden kısa bir zaman dilimi içerisinde işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Nasıl Yapılır Yapılmadığı Zaman Ceza Var Mıdır?

Gayrimenkul cins değişikliği ile alakalı olarak Tapu Kadastro Müdürlükleri ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Bu şekilde işlem talebinizi gerekli olan memurlara bildirmelisiniz. Daha sonrasında gerekli evraklar da yanınızdaysa kısa sürede cins değişikliği işlemleri tamamlanabilmektedir.

Bu konuda uzun günler boyunca çaba sarf etmeniz söz konusu olmayacak işlemler kısa bir süre içerisinde tamamlanacaktır.

Bu detayların dikkate alınarak değişiklik yapılmadığı zaman dilimlerinde cezanın söz konusu olduğu da belirtilmelidir.

Ceza direkt olarak adresinize tebliğ edilecektir. Bu cezanın ödemesinin yapılmaması söz konusu olursa herhangi bir af dahilinde değerlendirilmediğinin de altı çizilmelidir.

Cins değişikliğinin kanunlarda verilen zaman aralığında gerektiği biçimde uygulamaya alınması gerekmektedir.

Gayrimenkul cins değişikliği hissedarlara sahip olan bir alan üzerinde yapılacaksa birden fazla hissedarın ya da her birinin müdürlüklere gelme gibi bir zorunluluğu söz konusu değildir.

Bir malikin gelmesi ve bu konuda istek beyan etmesi cins değişikliğinin yapılması için yeterli olacaktır.

Tabi ki bunun için gayrimenkulün üzerinize ve sisteme kayıtlı olduğunun kanıtlanması ve buna dair belgelerin de bulunması gerekmektedir.

"Lemnos Emlak" Eğitimli ve Deneyimli , Bankacı ve Sigortacılar tarafından kurulmuştur. Sektördeki gelişmeleri yakından takip ederek , yıllardır almış olduğu kurum kültürünü Emlak sektöründe de uygulamaktadır. Emlakçının kişisel taahhütlerinin yerine "kamuoyunda tanınan,Güvenilir,Eğitimli ve bilinen olma" gibi özellikleri taşıma arzusu içinde hareket etmektedir. Bizi Arayın : 05300163196 - 02328145041