Evin Tamamına Kredi Çekebilir miyim?

Ev almanın en kolay yolu bankaların sunduğu konut kredilerinden geçiyor. Kredi kullandırım oranı olan konut kredileri ile ev alabilmek için belli oranda peşinatınız olmalı. Konut kredisi almak isteyen pek çok tüketicinin merak ettiği evin tamamına kredi çekilebilir mi sorusunun cevabı ise bu kullandırım oranında yatıyor…

Konut kredisi kullandırım oranı olan bir kredi türü yani konut kredisi kullanarak almak istediğiniz bir evin tamamı için kredi kullanamıyorsunuz.

Evin satış bedelinin en fazla yüzde 80’i için kredi kullanabilirsiniz ki bu da en az yüzde 20 oranında peşinatınız olması anlamına geliyor. Ancak yine de evin tamamına kredi kullanabilmek için başvurabileceğiniz bazı yöntemler var.

Anlaşmalı Konut Projeleri

Öncelikle bazı konut projeleri bankalarla anlaşarak sıfır peşinatlı konut kredisiyle ev satabilmekte. Bu kampanyaları takip ederek peşinatınız olmadan konut kredisiyle ev alabilirsiniz.

Peşinat İçin İhtiyaç Kredisi

Bunun dışında başvurabileceğiniz bir diğer yöntem peşinat için ihtiyaç kredisi kullanmak. Ancak bunu yapabilmek için geliriniz ve kredi notunuz yüksek olmalıdır aksi takdirde aynı dönemde hem ihtiyaç hem de konut kredisi başvurunuz onaylanmayabilir.

Eğer geliriniz ve kredi notunuz iki kredi birden çekmek için uygun değilse bankaların sunduğu ipotekli ihtiyaç kredisi ürünlerinden faydalanabilirsiniz ancak bunun için de ipotek ettireceğiniz başka bir taşınmaz malınız olması gerekmektedir.

Konut kredisi kullanabilmeniz için öncelikle kredi kullanacağınız bir evin olması gereklidir. Çünkü bankaların ev üzerinde ipotekleri vardır.

Bu ipoteğin yapılması için de ev konusunda bazı koşullar vardır. Aslında alınmak istenen eve göre kredi çıkıyor diyebiliriz. Evin durumu, krediye uygunluğu gibi etkenler en üst sıradadır.

Genelde konut kredilerinde kullanım %80 kredi, %20 peşinat olarak uygulanmaktadır.

Kredilerde istenen genel evraklar, konut kredileri için de geçerlidir. Nüfus cüzdanı, çalışma belgesi, gelir durumu, SGK evrakları gibi seçeneklere bakarak değerlendirilir.

Kredi notu ise diğerlerinde olduğu gibi yüksek olmalıdır. Yani geçmiş performansınızda çok büyük sıkıntılar bulunmamalıdır. Eğer performansınız iyiyse kredi başvurusu süreciniz olumlu bir şekilde ilerler.

Almaya karar verdiğiniz eve ekspertiz gider ve orada da sıkıntı çıkmazsa krediniz genelde olumlu olarak sonuçlanır.

"Lemnos Emlak" Eğitimli ve Deneyimli , Bankacı ve Sigortacılar tarafından kurulmuştur. Sektördeki gelişmeleri yakından takip ederek , yıllardır almış olduğu kurum kültürünü Emlak sektöründe de uygulamaktadır. Emlakçının kişisel taahhütlerinin yerine "kamuoyunda tanınan,Güvenilir,Eğitimli ve bilinen olma" gibi özellikleri taşıma arzusu içinde hareket etmektedir. Bizi Arayın : 05300163196 - 02328145041