Ev Satın Almak için En İyi Sezon Yaz mı, Kış mı?

Her sezon, potansiyel bir ev alıcısına sunmak için farklı bir özellikler vardır. Kış aylarında ve yaz aylarında ev satın alma artılarını ve eksilerini sizler için derledik.

En sık duyacağınız şey; herhangi bir satın alma işlemi yapmak için en iyi ve en kötü zaman olduğudur. İster televizyon, ister araba veya ev olsun, satın alma işlemi için en uygun zamanın ne zaman olduğunu karar vermenize etki edebilecek istatistikler vardır.

Sayısal veriler, dikkate almanız gereken tek şey değil. Her sezon, ev satın alma sürecini daha kolay veya daha zor hale getirme açısından farklı özellikler sunar. Hep birlikte yaz veya kış aylarında satın alma artılarını ve eksilerini gözden geçirelim.

Yaz aylarında bir ev satın alırken düşünülmesi gerekenler

Yaz aylarında pazarda daha fazla ev olduğunu biliyor muydunuz? Ulusal Emlakçılar Birliği’ne göre ABD’deki envanter, sıcak aylarda soğuk aylara göre% 15 daha fazla olduğunu gösteriyor.

Ev listenizde çok fazla ev varsa, arama yapmadan da daha fazla eve sahip olabilirsiniz. Tek dezavantaj (yaşadığınız iklime bağlı olarak), yazların daha fazla rekabete yol açmasıdır, çünkü daha fazla sayıda insan daha güzel havalarda açık evleri ziyaret edebilir.

Muhtemelen söylemeye gerek yok, ama yaz aylarında taşınmak kış aylarında taşınmaktan biraz daha keyiflidir. Birçoğu için, taşınmada bir kamyon dolusu eşyayı paketlemeye veya paketini açmaya çalışırken, terleme donmaktan daha iyidir. Kendinizi her zaman serinletebilirsiniz, ancak genellikle ısınması daha zordur. Aynı zamanda, kar veya buz olan bir alana yerleşiyorsanız veya taşınıyorsanız, yaz sizin için daha güvenli bir seçenektir. 

Okul çağındaki çocuklarınız varsa, yaz tatili sırasında taşınmak, kış tatili veya bahar tatili sırasında taşınmaya çalışmaktan daha fazla esneklik sunar.

Son olarak, yaz hakkında güzel bir şey kar eksikliği. Bir evin dışına bakmaya çalışırken bu büyük bir engel olabilir. Üstünde bir kar yığını olduğunda birkaç zona (veya tüm çatının) değiştirilmesi gerektiğine dair gerçeği kaçırabilirsiniz. Aynı şey yoldaki çatlaklar için de geçerlidir.

Kış aylarında bir ev satın alırken düşünülmesi gerekenler

Çoğu insanın tatille uğraşması, yeni yıl kararları ya da işteki şeylerin hızına geri dönmesi nedeniyle kışın daha az rekabet vardır. Yılın bu zamanında, bir ev satın almak genellikle çoğu insanın zihninin ön saflarında yer almax.

Bu sizin için ne ifade ediyor? Satıcı, biraz çaresiz hissediyorsa, teklif verme savaşları ve müzakere edilecek bir durum olmadığına değil mi? 

Taşınmanın nedeni acil bir durumsa olabilir. Emlakçılarının tatil programında çalışmak, daha az gösterime ve daha az ilgilenen alıcılara sahip olmakla birlikte, satıcılar size daha iyi bir anlaşma yapmak veya teklife daha fazla indirim vermek isteyebilirler.

Yine, yaşadığınız yere bağlı olarak, kış aylarında hava acımasız olabilir. Bir evdeki pencerelerdeki çatlakları kolayca tanımlayabileceksiniz ve ısıtma sisteminin ne kadar etkili olduğunu göreceksiniz.

Kar, size karşı çalışabilirken, aynı zamanda, çatı ve araba yolunun, birkaç santim birikme gerçekleştirdiğini görebileceğiniz gibi, sizin için de çalışabilir. Sürüş yolunda farkedilir düşüşler var mı? Yerde buzlu su birikintileri var mı? Bu oldukça büyük onarımlar, görüşmeler sırasında size avantaj sağlayabilir.

Her İki Mevsim için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her iki mevsimde, gayrimenkul danışmanızın müsaitlik durumu ve komşularınızla ilgili olarak ele alınması gereken birkaç faktör var.

Açıkçası, danışmanlar kış aylarında tatil günlerinde zaman alabilir, ancak çocuk sahibi olmaları durumunda yaz aylarında da tatil olanağı muhtemel olabilir. Bir aracıyla çalışmaya başlamadan önce, sonraki birkaç ay boyuncaki uygunluklarını sorun. Planlanan devamsızlıklarının satın alma işleminizi olumsuz yönde etkilemediğinden emin olmak isteyeceksiniz.

Öte yandan, kış tatilleri boyunca çalışmak isteyen bir danışman, muhtemel alıcıların sayısının düşük olması nedeniyle size yardımcı olmak için daha fazla motive olabilir.

Ek olarak, yeni bir ev satın aldığınızda iyi komşularınızla çevrili olmak istersiniz, değil mi? Yaz mevsimi, hangi komşuların çim bakımında üstünlük sağladığını görmek için harikadır. Sizden evin bakımıyla ilgili çok şey umarsa, bu sizi ilgilendirebilir.

Aynı zamanda, komşuların kış boyunca kardan kurtulmak için birlikte çalışıp çalışmadıklarını ya da bloktaki evlerin güzel bir şekilde (kötü de olabilir) tatil dekorasyonlarıyla aydınlatıldığını görebileceksiniz.

Ev satın almak için hangi sezon daha iyi?

Sonuç olarak, doğru ya da yanlış cevap yoktur. Her mevsimde bir ev aramanın faydaları ve zararları vardır. Hava durumuna ya da eğilimli sayısal verilerin sizi bozmasına izin vermemelisiniz. Satın almaya hazır olduğunuzda bunu zaten biliyor olacaksınız.

Lemnos Emlak Gayrimenkul Danışmanı- 0(530)0163196 - 0(232)8145041 : Ekonomist Bankaların farklı bölümlerinde, Sigorta şirketinde ve bir şirketin Finans bölümünde çalıştı. Gayrimenkul Danışmanlığı, İnsan Kaynakları Uzmanlığı, Satın Alma Uzmanlığı, Bireysel Emeklilik ve Segem, Dış Ticaret Uzmanlığı gibi konularda lisans ve sertifikaları bulunmaktadır. Öğrenmek istediğiniz konular hakkında size bilgi verebilir. Ersoy Toptaş ; Dünyaca ünlü Ekonomi Siteleri investing.com ve tradingview' de yazarlık yapmaktadır.