2B Arazileri İçin Son Başvuru Tarihi 30 Kasım!

2B arazisinin ne olduğuna nedir. 2B arazileri kısaca, orman vasfını yitirmiş arazilerdir. 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 2. Maddesinin ilk fıkrası ( B ) bendinde belirtilmiş olup , hazinenin üstüne kayıtlı olup orman sınırları dışına çıkmış ya da çıkarılacak olan alanlardır. 2b kısaltması da 2. Maddesinin ilk fıkrası ( B ) bendinin kısaltması olarak kullanılır.

2B Arazisinin Satışı Yapılır Mı?

Orman vasfını kaybetmiş arazilerin yani 2b arazilerin, orman köylüsü dışındaki üçüncü şahıslara satışı Anayasanın 169. ve 170. maddeleri gereği yasak.

2B arazilerin büyük bir kısmı; zeytinlik, narenciye alanları ve otlaklardan meydana geliyor. 2B arazilerinin satışları, 01/05/2010 tarihinden itibaren tespit ve takdir edilen rayiç bedeller üzerinden gerçekleştiriliyor. 

2B arazileri için satın alma başvurusunda bulunmayanlarla başvuru yapıp peşinat bedelini veya ikiden fazla taksitini ödemediği için haklarını kaybeden kişiler için süre uzatımı yapılmıştı. 2B arazileri için 30 Kasım 2018 Cuma gününe kadar başvuru yapılabilecek.

Düzenlemeden yararlanmak isteyenlerin 30 Kasım 2018 tarihinden önce Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri Milli Emlak Birimlerine başvuru yapmaları gerekiyor. Başvuru için gereken belgeler;

  • Nüfus cüzdanının fotokopisi
  • Başvuru dilekçesi
  • Başvuru bedeli makbuzu
  • Tüzel kişiler için ise yetki belgesi
  • Mirasçılardan da veraset ilamı

"Lemnos Emlak" Eğitimli ve Deneyimli , Bankacı ve Sigortacılar tarafından kurulmuştur. Sektördeki gelişmeleri yakından takip ederek , yıllardır almış olduğu kurum kültürünü Emlak sektöründe de uygulamaktadır. Emlakçının kişisel taahhütlerinin yerine "kamuoyunda tanınan,Güvenilir,Eğitimli ve bilinen olma" gibi özellikleri taşıma arzusu içinde hareket etmektedir. Bizi Arayın : 05300163196 - 02328145041