Konut Kredisi Araştırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konut Kredisi Araştırırken, Konut kredilerinde bankadan bankaya değişiklik gösteren kullanım özellikleri bulunuyor. Ayrıca, satın alınacak olan konut için kredinin doğrudan etkilenmesine neden olan maddelerle karşılaşılabiliyor. Gelirinize, bankalar tarafından belirlenen faiz oranlarına, yapılacak olan peşin ödeme tutarına uygun şekilde kredilere dikkat edilmesi gerekiyor.

Konut kredisi araştırırken nelere dikkat etmek gerekir?

Krediyle satın alınacak olan ev için daha fazla ödeme yapmamak ve ödemelerinizle ilgili süreçte sorun yaşamamanız önemlidir. Bunun için planlamanın tamamen sizin gelirinize, teminatınıza ve konut için talep ettiğiniz kredi tutarına göre yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Sigortalı iş ve aylık sabit gelir

Aylık sabit gelirinizin SGK tarafından onaylanmış olması gerekir. Önceden maaş yazısıyla kredi veriliyordu fakat bu durum, yanlış maaş değerleri belirtilmeye başlanmasına yol açtı. SGK’ya kayıtlı olan maaşınız geçerli olarak kabul edilir. Sigorta ödemelerinin yapılacağı rakam olması nedeniyle özellikle konut kredisi için çekilecek kredi tutarına bağlı olarak aylık taksit belirlenir.

Ödeme ve yatırım planı

Ödemelerin yapılmasıyla ilgili planlar öncelikle maaşınız göz önünde bulundurularak yapılır. Bankanın bu süreçte dikkat ettiği temel husus, ödemeleri yapıp yapamayacağınızdır. Aylık geliri 2 bin Türk Lirası olan bir müşterisine banka, aylık 5 bin Türk Lirası taksit tutarıyla kredi veremez. Hem kendi güvenliği için hem de müşterilerin ödemelerle ilgili problem yaşamaması için sınırlandırma getirilmiştir.

Eğer bir işten sabit geliriniz 2 bin TL, ek olarak farklı bir işten 20 bin TL kazanıyorsanız tamamen farklı bir plan oluşturulabilir. Teminat gösterilmesi, bankaya ödemelerin eksiksiz ve zamanında yapılacağının taahhüt edilmesi son derece önemlidir. Konut kredisi araştırırken nelere dikkat etmek gerekir? Krediyle ilgili olarak gerçekleştirilecek olan toplam ödemeler ve evin satılacağı dönem için elde edilecek gelir hesaplanmalıdır. Kâr veya zarar oranınız, evin değerine ve kredi için yapacağınız geri ödemeye bağlı olarak değişir.

Bankaların kredi faiz oranları

Bankalar tarafından belirlenen kredi faiz oranları birbirinden çok farklı değerlerde olabiliyor. Mağduriyet yaşanmaması ve her zaman için güncel faiz oranlarıyla kredi çekilebilmesi için seçim tamamen müşteri tarafından yapılabiliyor. En düşük faiz oranlarına sahip olan bankaları tercih etmeniz, toplam ödeme tutarı açısından daha düşük ücretle evi satın almanızı sağlar.

Konut için peşinat

Konut satın alınırken genellikle bankalardan alınabilecek olan kredi tutarı, konutun toplam değerinin yüzde 80’ine tekabül edecektir. Bu durum, müşteriler tarafından evin değerinin yüzde 20 oranının peşin olarak ödenmesini zorunlu hale getiriyor. Farklı bir kredi türü için başvuruda bulunabileceğiniz gibi biriktireceğiniz tutar sayesinde konutun geri kalan yüzde 20 oranını ödeyebilirsiniz.

Konut kredisi araştırırken nelere dikkat etmek gerekir? Konutun boyutlarına ve pek çok çevre özelliğine bağlı olarak satış değerleri belirlenecektir. Normalde 150 bin TL olarak satışa sunulan konut için daha düşük bir ekspertiz rakamıyla karşılaşılabilir. Gayrimenkulün satın alınabilmesi için kalan kısmın konut kredisine ek bir tutarla ödenmesi gerekiyor.

Lemnos Emlak Gayrimenkul Danışmanı - 0(530)0163196 - 0(232)8145041: Üniversite Mezunu / Ekonomist / Bankanın farklı bölümlerinde, yatırım şirketinde çalıştı. Gayrimenkul Danışmanlığı konusunda sertifikası bulunmaktadır. Öğrenmek istediğiniz konular hakkında size bilgi verebilir.