Vadeli Mevduatta Günlük Faiz İle Aylık Faiz Arasındaki Fark

Birikim yapmak için başvurabileceğiniz en risksiz yatırım yöntemi vadeli mevduat hesabı. Farklı vadelerle açtırabileceğiniz vadeli mevduat hesabınızda paranız durduğu yerde değer kazanır. Peki vadeli mevduat hesabı seçeneklerinden olan günlük faiz ile aylık faiz arasında ne fark var, hangisi daha çok kazandırır?

Vadeli mevduat hesabının temel prensibi paranıza belli bir süre dokunmama sözü vererek bankaya yatırmak ve söz verdiğiniz süre sonunda paranızı faizi ile geri almaktır. Vadeli mevduat hesabına yatıracağınız para için bankalar size 32 gün, 46 gün, 55 gün, 92 gün ve 181 gün gibi vade seçenekleri sunar.

Vadeli mevduat hesabında paranızın ne kadar değerleneceği seçtiğiniz vadeye göre değişiklik gösterir. Seçtiğiniz vade boyunca paranız banka hesabınızda durur ve bu parayı kullanmazsınız. Vade bitiminde ise faizi ile birlikte paranızı alabilirsiniz.

Birikim Hesabı

Bankanın sunduğu, aylık faiz oranına sahip vade seçeneklerinin yanı sıra bir de günlük faiz oranına sahip günlük hesaplar bulunmaktadır. Pek çok bankada birikim hesabı olarak adlandırılan bu hesap paranızı günlük olarak faize yatırma prensibine dayanır.

Birikim hesabında paranız günlük faiz oranından değerlendirilir ve bu hesapların en önemli özelliği paranızı istediğiniz zaman çekebilecek olmanızdır. Diğer hesaplarda söz verdiğiniz vade boyunca beklemeniz gerekirken birikim hesaplarında paranızı dilediğiniz zaman çekebilirsiniz.

Mutlaka Hesaplama Yapın…

Parayı istenilen zaman çekebilmek birikim hesaplarının en önemli özelliği olsa da çoğu bankada faiz oranı aylık vadeli hesaplara göre daha düşük olabiliyor. Bu nedenle birikimlerinizi değerlendirmek üzere bir mevduat hesabı açtıracağınız zaman hangi vadede ne kadar kazanacağınız hesaplamanızda ve bu süreçte paranıza ihtiyaç duyup duymayacağınızın kararı vermenizde fayda var.

Hangi Bankalarda Birikim Hesabı Açtırabilirim?

Hemen hemen tüm bankalardan vadeli mevduat hesabı olduğu gibi günlük faizle paranızı değerlendirebileceğiniz bir hesap seçeneği de mevcut.

Paranızı değerlendirebileceğiniz birikim hesaplarından bazıları şunlar

  • ING Bank e-Turuncu Hesap
  • Akbank Direkt Serbest Hesap
  • Garanti Bankası Kolay Birikim Hesabı
  • Türkiye İş Bankası Maksimum Vadeli Hesap
  • Yapı Kredi Bankası Çalışan Vadeli Hesap
  • Odeabank Oksijen Hesap
  • QNB Finansbank Kazandıran Günlük Hesap