TÜİK Verilerine Göre En Çok Harcama Konuta Ve Kiraya Yapıldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), geçen yıla ilişkin “hane halkı tüketim harcaması” istatistiklerini yayımladı. Türkiye genelinde geçen yıl hane halklarının tüketim amaçlı harcamaları içinde en yüksek payı yüzde 24,7 ile konut ve kira harcamaları aldı.

Yayımlanan verilere göre, geçtiğimiz yıl Türkiye’de hane halkının tüketim amaçlı yaptığı harcamalar içinde ilk sırayı yüzde 24,7 ile konut ve kira harcamaları yer alırken, ikincilik sırasını ise yüzde 19,7 oranı ile gıda ve alkolsüz içecekler yer aldı. Hane halkları, toplam harcamalarının yüzde 2,2’sini sağlık, yüzde 2,3’ü ise eğitim hizmetlerine yaptı.

Hane halkı büyüklüğü ve kompozisyonu dikkate alınarak hesaplanan eşdeğer fert başına aylık ortalama tüketim harcaması 2016’da bin 642 lira iken geçen yıl bin 854 lira olarak tahmin edildi.

Konut ve kira harcamalarının toplam harcamalardaki payı geçen yıl bir önceki yıla göre 0,5 puanlık düşüşle yüzde 25,2’den yüzde 24,7’ye geriledi. Hane halkının temel gelir kaynağı gayrimenkul ve menkul kıymet geliri olanlar konut ve kira harcamalarına yüzde 29,2, ulaştırma harcamalarına yüzde 18,5, konut ve kira harcamalarına yüzde 30, pay ayırdı.