Taşıt Kredisinde Merak Edilenler

Taşıt kredileri, otomobil sahibi olmak isteyenlerin aylık düzenli ödemelerle otomobil sahibi olmasını sağlar. Taşıt kredisi, sıfır km araçlar veya ikinci el otomobiller için alım kolaylığı yaratan kredi türüdür. Bu kredi türüyle istenilen araca, uygun ödeme seçenekleri ile sahip olmak mümkün oluyor. Sıfır km. araç alınacaksa kredinin geri ödeme süresi boyunca araç rehin ediliyor. Kredi için kefil istenmiyor. İkinci el otomobil kredisiyle araç alındıysa, kredinin geri ödeme süresi boyunca araç rehin ediliyor ve kredi için kefil isteniyor.

Taşıt kredisi başvurusunda nelere dikkat etmeli?

Taşıt kredisi başvurusu yapma niyetinde iseniz, öncelikle bireysel ve kurumsal taşıt kredisi başvuru şartlarının farklı olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Ayrıca 0 km araç kredisi başvurularında aranan şartlar ile 2.el araç kredisi başvurusunda istenen koşulların farklı olduğunu da belirtelim.

Sıfır kilometre otomobil kredisi başvurusunda ibraz edilmesi gereken belgeler arasında proforma faturası bulunurken, 2.el araba kredisi başvurusunda talep edilen evrak noter tasdikli satış sözleşmesi ve aracın ruhsatıdır.

Bireysel araba kredisi başvurusunda; kimlik belgesi, ikametgah belgesi ya da üzerinize kayıtlı son döneme ait fatura, gelir belgesi (maaş bordrosu vb) gibi gerçek kişilere ait belgeler talep edilir.

Kurumsal araba kredisi başvurusunda ise; ticaret sicil gazetesi, bilanço kayıtlarını gösterir evraklar, vergi levhası gibi tüzel kişilere ait bilgileri içeren dokümanlar talep edilir.

Araç kredisi başvurusunda kredilendirme oranı nedir?

En ucuz araç kredisi hesaplaması yapan tüketicilerin merak ettikleri bir diğer konu ise kredilendirme oranıdır çünkü bankaya ve aracın yaşına göre farklılık gösterebilir.

Sıfır kilometre bir vasıta için araç kredisi kullanmak istiyor iseniz, kredilendirme oranı %70’e kadar çıkabilir.

Özellikle 50.000 liraya kadar olan araba kredisi taleplerinde (0 km için) fatura bedelinin 4’te 3’ü kadar kredi kullanımı söz konusu olabilir.

2.el araç kredisi sorgulaması yapacak iseniz, aracın yaşının 5’ten büyük olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Zira bankaların çoğu, 5 yaş üstü ikinci el araçlar için kredi onayı vermemektedirler (istisnai durumlarda bu üst sınır bazı bankalarda 10’a çıkabilmektedir). 

2.el araçlar için bu oran ortalama %50 civarındadır

Taşıt Kredilerinde Yapılandırma

Kredi borcunuzu ödeme konusunda sıkıntıya düşerseniz ya da daha düşük faiz oranlarından yararlanarak vadenizi uzatmak isterseniz her zaman için bir yapılandırma imkanı söz konusu.

Taşıt kredisi yapılandırması için bankanıza yapılandırma talebinde bulunarak borcunuzun yeniden vadelendirilmesini talep edebilir ve bu şekilde aylık taksit tutarının azalmasını sağlayabilirsiniz.

Ayrıca daha düşük faiz oranıyla yapılandırma yapıldığı takdirde toplam ödeme tutarının azalması da mümkün.

Taşıt Kredisi mi İhtiyaç Kredisi mi?

En uygun sıfır arabayı bulmak için taşıt kredisi hesaplaması yaparsanız koşulları şöyledir:

Sıfır araçlar için proforma faturası, ikinci el araçlar için noter onaylı satış sözleşmesi sunmanız gerekir. Ayrıca kasko ve zorunlu trafik sigortası maliyetleriniz de olur. Kredi süresince aracın üzerinde banka ipoteği bulunur.

Tüm bunlara karşın ihtiyaç kredisinde 36 ay olan maksimum vade süresi taşıt kredisinde 48 aydır.

Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Taşıt kredisi faiz oranları bankadan bankaya değişebildiği gibi piyasaların durumuna göre de değişiklik gösterebilir.

Ayrıca sıfır otomobil ve ikinci el taşıt kredisi faiz oranları da birbirinden farklıdır.

Taşıt kredisi dosya masrafı, tamamına kredi, banka faiz oranları gibi bilinmesi gereken birçok konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmanın yolu bankalardan geçiyor.

Banka faiz oranları bankalar arasında değişilik gösteriyor. Taşıt kredisi kampanyaları, taşıt kredisi başvurusu için avantajlı bir neden olabiliyor.

Tercih edilen araç ikinci el veya sıfır km. ise ikinci el veya sıfır km. taşıt kredisi başvurusu yapılıyor ve aracın kasko değerinin yüzde 60’ı ile yüzde 80’i arasında değişen oranda bir taşıt kredisi söz konusu oluyor.

Geri ödeme maksimum 60 ay vade ile sağlanıyor.

Taşıt Kredisi Borcumu Ödeyemezsem Ne Olur?

Kredi almadan önce her ne kadar cebinize göre hesap kitap yapmış olsanız da bazen planlar istendiği gibi gitmeyebiliyor.

Taşıt kredinizi ödemekte zorluk çekerseniz ve tamamen ödeyemeyecek duruma gelirseniz aracınıza banka tarafından el konuluyor.

Bankaya 90 gün boyunca ödeme yapmamanız halinde hakkınızda yasal takip başlatılıyor ve bu yasal takip neticesinde taşıt kredisi verirken bankanın teminat olarak ipotek ettiği araca el konuluyor.

Borcunuzu ödemekte zorluk çekerseniz bankanızdan yapılandırma talibinde bulunmanızı tavsiye ederiz.