Tapu Harcı Ve KDV İndirimi Ne Zaman Bitiyor?

Konut sahibi olmak isteyen milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren Tapu harcı ve KDV indirimi, herkesin bildiği gibi Bakanlar Kurulu’nun aldığı karar ile bu senenin başında da başlamıştı. Herkes tarafından en çok merak edilen soru ise, Tapu harcı ve KDV indirimi ne zaman bitiyor?

Bakanlar Kurulu tarafından alınan karar gereği 5 Mart’ta Tapu harcı ve KDV indirimi başladı. Karar kapsamında tapu harcı konut ve işyerleri için binde 20’den binde 15’e düşürüldü. Satış bedeli 300 bin TL olan bir daire için 6 bin alıcı, 6 bin satıcı olmak üzere ödediği 12 bin TL’lik harç, 4 bin 500 TL alıcı, 4 bin 500 TL satıcı olmak üzere toplamda 9 bin TL’ye indi. Böylece 3 bin TL vatandaşın cebinde kaldı.

Ancak karar kapsamında arsa ve araziler için ödenen tapu harçları indirim kapsamına dahil edilmedi. Bu gayrimenkuller için ödemeler binde 20 oranında tahsil edilmeye devam ediyor.

Tapu Harcı Ve KDV İndirimi Ne Zaman Bitiyor?

Tapu harcı ve KDV indirimi kampanyası için son gün 31 Ekim 2018 tarihi olarak belirlendi. Bu tarihe kadar yapılan konut ve işyeri tapu devir işlemlerinde indirim geçerli olacak. Ayrıca bu tarihe kadar yapılan konut ve işyeri teslimlerinde de yine yüzde 8’lik KDV uygulanacak.