Konut Kredisi Faiz Oranları Güncellendi

Gelirinize göre ne kadar kredi çekebileceğinizi hesaplamanın en etkili yolu, aylık toplam gelirin en fazla yarısına (%50’sine) denk gelecek şekilde toplam aylık kredi taksit tutarınızı belirlemenizdir.

Aylık Taksit Tutarı Belirleme

Aylık taksit tutarı belirlendikten sonra ise vadenize göre ne kadar kredi çekebileceğinizi hesaplayabilirsiniz. Ancak kredi notunuza ve çalışmış olduğunuz sektöre bağlı olarak bankaların bu oranı %30’a kadar indirdikleri başvurular da mevcut.

Merkez Bankası’nın faiz artırım kararının ardından bankalar art arda konut kredisi faiz oranlarını yükseltti. Konut kredisi faiz oranlarında yaşanan yükseliş bu hafta başı itibari ile durdu.

Kendinize bir ödeme planı oluşturmanız ve ödeme düzenini bütçenize göre değerlendirerek bankaya bu planı ile gitmeniz, bütçenizi daha doğru yönetmenizi sağlar.
Konut Kredisi Faiz Oranları

Bankaya başvurmadan önce ihtiyacınız olan kredi tutarını net olarak belirlemelisiniz.

Kredi Tutarı Belirleme

Kredi başvurusu sırasında net tutara ve kredi vadesine karar vermek çoğu zaman bütçenizle ilgili önemli hesaplamaları gözden kaçırmanıza sebep olur.

Herhangi bir bankaya başvurmadan önce kredi tekliflerini kıyaslamak, toplam kredi maliyetinde ciddi kazançlar elde etmenizi sağlayabilir.

Kıyaslama işleminde dikkat etmeniz gereken en önemli husus ise bankaları faiz oranı üzerinden değil, kredi süreci boyunca yapacağınız tüm masrafların faiz oranına dâhil edildiği ve verilmesi yasal zorunluluk olan “maliyet oranı” üzerinden kıyaslamaktır.