Kobi Kredisi Nedir

Esnaf kredisi olarak da anılan KOBİ kredisi, zor zamanlarında esnaflara destek olmak üzere bankalar tarafından sunulan bir kredi ürünü. 

KOBİ kredisinden önce KOBİ’nin ne olduğunu bilmekte fayda var. KOBİ, küçük ve orta ölçekli işletmelere verilen isimdir. Bankaların KOBİ yani esnaflar için hazırladığı KOBİ paketleri, esnaflar için kredinin yanı sıra farklı çözümler de içerir.

Esnaf kredisi, bankaların esnaflar için sunduğu geri ödemesi kolay kredi ürünleridir. Esnaflar bankalardan iş yerlerini geliştirmek için kredi alabilirler.

Kredinin yanı sıra esnaflar için hazırlanan KOBİ paketleri; ticari kartlar, üye iş yeri olma, POS cihazı, gayrinakdi kredi, proje ve yatırım kredileri, hammadde alımı, dış ticaret kredileri gibi esnafların ihtiyaçlarına yönelik spesifik çözümler sunar.

Esnaf kredisi nasıl alınır?

Esnaf kredisi alabilmek için her bankanın sunduğu şartlar ve talep ettiği belgeler birbirinden farklıdır. Fakat yine de genel bir yorum yapmak gerekirse, bankalardan esnaf kredisi alabilmek için işletmenize ait vergi levhası, bağlı olunan odaya ait kayıt belgesi, nüfus cüzdanı fotokopisi gibi belgeler talep edilmektedir.

İşletmenizin ihtiyaçları doğrultusunda yapmış olduğunuz kredi başvurusu banka tarafından incelenir ve tarafınıza dönüş sağlanır.

Esnaf kredilerinde her bankanın sunduğu hizmet, kredi limiti ve esnaf paketi içeriği birbirinden farklıdır.