Gayrimenkul Gelir Vergisi 2. Taksit Dönemi Temmuz

Gayrimenkul sahibi kişilerin kiraya verdikleri konut veya işyerleri için her yıl düzenli olarak ödedikleri gelir vergisinin ikinci taksit dönemi resmen başladı. İlk taksitlerin Mart ayında ödenmesiyle birlikte ikinci taksit dönemi de Temmuz ayında oluyor.

Gelir Vergisi Kanunu gereğince gayrimenkul sahiplerinin kiraya vererek veya satış yaparak gelir sağlaması durumunda vergi mükellefi durumu ortaya çıkıyor. Belirlenen istisna sınırları altında gelir elde eden vatandaşlar gelir vergisinden muaf tutulmaktadır. İstisna sınırı kira gelir vergisi ile değer artış kazancı vergisi ile ayrı ayrı belirleniyor. Peki, değer artış kazancı vergisini kim ödüyor? Kira gelir vergisini kim ödüyor? Gayrimenkul gelir vergisi 2. taksitler ne zamana kadar ödenebiliyor?

Değer artış kazancı vergisi mevcut uygulamada iktisap tarihinden itibaren 5 sene içerisinde elden çıkarılan gayrimenkuller için ödeniyor. Vergide her sene istisna sınırı tespit ediliyor.

2017 yılında yapılan satışlardan elde edilen gelirlere uygulanacak istisna tutarı 11 bin TL oluyor. Kazanç elde eden kimseler, 26 Mart akşamına kadar beyannamelerini vererek, 31 Mart akşamına kadar ilk taksit ödemelerini gerçekleştirdi.

Değer artış kazancı vergisi 2. taksiti ödemeleri 1 Temmuz’da başlıyor, 31 Temmuz’a kadar devam ediyor.

Kira gelir vergisine sahip vatandaşlar ise istisna sınırı olan 3 bin 900 TL’yi aşması durumunda vergi mükellefi haline gelmektedir. İş yerleri için bu istisna sınırı ise 30 Bin TL’dir.

Gelir Vergisi Nereye Ödeniyor?

1) Mükellefin bağlı bulunduğu vergi dairesi,
2) Bağlı olunan vergi dairesindeki hesabın bildirilmesi şartıyla diğer vergi daireleri
3) Elden ya da internet bankacılığını kullanarak anlaşmalı bankalar,
4) www.gib.gov.tr adresinden anlaşmalı bankaların banka kartları ve kredi kartları ile ödeme yapılabiliyor.