Ek hesap nedir, borcu ödenmezse ne olur?

Bankaların sunduğu ek hesaplar, acil paraya ihtiyacı olan pek çok kişi için kurtarıcı oluyor. Peki ek hesabın borcu ödenmezse ne olur?

Öncelikle ek hesabın ne olduğunu açıklayarak başlayalım. Ek hesap, vadesiz mevduat hesabınıza banka tarafından tanımlanan ve mevcut paranız tükendiğinde kullanabileceğiniz bir çeşit kredi ürünüdür. Yani, bankadan faizi ile ödemek koşuluyla küçük tutarda borç almaktır.

Ek hesabın adlandırılması bankadan bankaya farklılık gösterir. Avans hesap, artı hesap, nakit avans, kredili mevduat hesabı gibi isimlerle anılan ek hesaba halk arasında eksi bakiyeye düşmek de denir.

Ek hesap ile bankanın size sunduğu limit dahilinde, paraya sıkıştığınız anda, anında borç para alabilirsiniz. Ek hesap faizleri genellikle günlük işler ve faiz oranı oldukça düşüktür. Bu nedenle acil nakit ihtiyacınız olduğunda ek hesaptan hemen para çekebilir ve faiz oranı oldukça düşük olduğundan geri ödeme konusunda zorluk yaşamazsınız.

Ek hesabın borcunu ödemezsem ne olur?

Ek hesap bankaların sunduğu düşük limitli bir kredi ürünüdür. Bu nedenle ek hesabın ödenmemesi ya da geç ödenmesi kredi notunuzda değişikliğe neden olur. Aynı kredi ve kredi kartı borçlarında olduğu gibi ek hesabınızın borcunu ödemeyi geciktirdiğinizde kredi notunuz bu durumdan olumsuz etkilenir.

Ek hesabı kullanmak ve borcunu zamanında ödemek ise kredi notunuzu olumlu etkileyerek yükselmesini sağlayacaktır.

Kredi mevduat hesabından aldığınız borcu ödememeniz halinde de yine kredi ve kredi kartında gördüğünüz muameleyi görürsünüz. Borcunuzu 90 gün boyunca ödemediğiniz takdirde hakkınızda yasal takip başlatılabilir. Bu nedenle ek hesap olarak sunulan kredi limitini kullanırken geri ödeyip ödeyemeyeceğinizden emin olarak kullanmanızda fayda var.

"Lemnos Emlak" Eğitimli ve Deneyimli , Bankacı ve Sigortacılar tarafından kurulmuştur. Sektördeki gelişmeleri yakından takip ederek , yıllardır almış olduğu kurum kültürünü Emlak sektöründe de uygulamaktadır. Emlakçının kişisel taahhütlerinin yerine "kamuoyunda tanınan,Güvenilir,Eğitimli ve bilinen olma" gibi özellikleri taşıma arzusu içinde hareket etmektedir. Bizi Arayın : 05300163196 - 02328145041