Dolar Kuru Ne Kadar?

Dolar 6.8010 lira ile yeni zirveye tırmanırken, TL’nin bir haftalık kaybı yüzde 27’ye ulaştı. İngiliz tatilcilerin yeni gözdesi Türkiye

Dolar kuru ne kadar? ABD ile yaşanan krizin çözümsüz kalmasıyla para piyasaları adeta bir deprem yaşadı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, vatandaşlardan döviz ve altınlarını bozdurmalarını isteyerek “Ekonomik savaşı kaybetmeyeceğiz” açıklaması yaptı.

Cuma günü, Dolar bir günde yüzde 24,5 yükselişle 6,8010 liraya, Euro yüzde 22,7 yükselişle 7,7865 liraya, İngiliz Sterlini ise yüzde 23,1 artışla 8,6823 liraya kadar yükseldi. Türk Lirası tüm para birimleri karşısında değer yitirdi.

Borsada Satış Süreci Hızlandı

BORSA İstanbul, cuma günü yüzde 1.63’lük düşüşle 95.603 puandan başladı. Döviz kurlarının ağır baskısı altında BIST 100 endeksi 88.627 puana kadar geriledikten sonra kısmen toparlandı. Borsa İstanbul günü yüzde 2.31 kayıpla 94.939 puandan tamamladı.

Bankacılık hisseleri yüzde 6.48 değer yitirdi. Kurlardaki yükselişi değerlendiren BlueBay Asset Management Stratejisti Tim Ash, “Bugün Erdoğan ve Albayrak’ın açıklamalarında piyasalarda güveni yeniden sağlayacak herhangi bir söylem bulunmuyor. Erdoğan’ın açıklamaları ise milliyetçiliği daha da öne çıkaran bir ajanda üzerine kurulmuş” ifadelerini kullandı.

“İngiliz tatilcilerin yeni gözdesi Türkiye”

İngiliz menşeli The Guardian ise krize farklı yaklaştığı haberinde, Türk lirasının Dolar ve Euro karşısında değer kaybetmesi üzerine, İngiliz tatilcilerin tatil için Türkiye’yi tercih etmeye başladığını aktardı. The Guardian, “Sterlin Euro ve Dolar karşısında ısrarla zayıf kalmaya devam ederken, İngiliz tatilciler paraları ile Türkiye’de daha çok şey yapabileceklerini anladı. Tur şirketleri Türkiye için rezervasyonların arttığını aktardı” ifadelerine yer verdi.

“ Türk lirasında rekor değer kaybı”

Birleşik Krallık’ta kraliyet beratı altında ve devletin parasal desteğiyle yayın yapan BBC, ABD – Türkiye krizini, “Türk lirasında rekor değer kaybı” başlığı ile verdi. Türkiye’nin beş yıl önce yatırımcıların dikkatini çektiğini belirten BBC, TL’nin son durumu hakkında yabancı yatırımcıların artık bölgeye eskisi kadar olumlu yaklaşmadığını ileri sürdü.