2018 Torba Yasada Neler Var – Temmuz

Torba yasanın TBMM'den geçmesiyle birlikte 18 maddelik torba yasada nelerin olduğu ve Yeni torba yasada hangi maddelerin onaylandığı merak konusu oldu.

2018 Torba Yasa TBMM’den geçmesiyle birlikte 18 maddelik torba yasada nelerin olduğu ve Yeni torba yasada hangi maddelerin onaylandığı merak konusu oldu.

Bilindiği üzere TBMM başkanlığına sunulan Torba yasa maddeleri, bedelli askerlik yapılan son değişiklik sonrası yasalaşması ile birlikte sağlık çalışanlarına 1 yıla 60 gün yıpranma hakkı getirildi.

Üniversitelerin 2, 3 ve 4. sınıflarından Harp Okulu’na öğrenci alımı 2020’ye kadar uzatıldığı, Şans oyunlarına ödenecek ikramiye tutarı arttırılacağı, Hasılatın yüzde 59’undan 83’e yükseltileceği, Sağlık turizmini geliştirmek amacıyla uluslararası sağlık hizmetleri A.Ş.  USHAŞ kuruldu.

Doktor ve diş hekimlerinin emekli maaşı arttırıldı. Uzman doktor ve diş hekimlerinin emekli maaşı 2 bin lira, uzman olmayanların ise emekli maaşı bin 533 lira artacağı konuşuluyordu.

Teklife eklenen madde ile Kanal İstanbul’un yap-işlet-devret yöntemiyle ihaleye çıkarılmasına olanak tanınıyor.

Aylıksız veya ücretsiz izinli olacaklar

Bedelli askerlik hakkından yararlananlar, temel askerlik eğitimi süresince çalıştıkları iş yeri, kurum ve kuruluşlar tarafından aylıksız veya ücretsiz izinli olacak.

Tahsil edilen tutarlar, Hazine ve Maliye Bakanlığı merkez muhasebe birimi hesabına yatırılacak. Bu tutarları Savunma Sanayii Destekleme Fonu’na aktarmak üzere, Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesine ödenek eklemeye Cumhurbaşkanı yetkili olacak.

Bu düzenlemeden yararlanan yükümlüler hakkında saklı, yoklama kaçağı ve bakayadan dolayı idari ve adli soruşturma ve kovuşturma yapılmayacak, başlatılanlar sona erdirilecek. Bu suçlara ilişkin kesinleşmiş idari para cezaları tahsil edilmeyecek.