İmar Barışı Başvurusu e-Devlet Sistemi Üzerinden Nasıl Yapılır?

İmar Barışından Faydalanmak için e-Devlet sisteminden YAPI KAYIT BELGESİ FORMUNU doldurarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Öncelikle e-Devlet sistemine şifrenizle giriş yaptıktan sonra, kurumlar kısmından çevre ve şehircilik bakanlığını seçin

İMAR BARIŞI kayıt başvurusu ve Sorgulama başlığına tıklayın.

Karşımıza çıkan ekrandan yeni başvuru butonuna basın. Açılan sayfaki bilgilendirme yazısını onayladıktan sonra Devam et butonu ile bir sonraki sayfaya geçin. Yeni sayfada kişisel bilgileri doldurduktan sonra, Yapıya ait bilgiler bölümünde ise Önce yapının kapsamını ve yapının tamamının kullanım amacını belirleyin. Devam et butonuna bastıktan sonra açılan sayfada yapıya ait adres bilgileri, ada ve parsel bilgisi , toplam yapı alanı, yapıdaki konut ve işyeri sayısı. Arsa yada arazilerin belediyelerden edilebilecek emlak vergi birim değeri, yapının bulunduğu arsanın metrekare üzerinden yüzölçümü girecek, yapının hangi sınıfa dahil olduğunu sunulacak seçeneklerden işaretledikten sonra, son olarak Yapının imar mevzuatına aykırı olan kısmını tarif ettikten sonra adet fotoğraf eklemeniz gerekiyor. Basvurunuzu gönderebilirsiniz.

 


YAPI KAYIT BEDELİ

arsa emlak vergi değeri ve yapı yaklaşık maliyet bedelinin toplamı üzerinden konutlarda konutlarda %3 ticari kullanımlarda %5 olarak uygulanacak

Yapınız için ödemeniz gereken YAPI KAYIT BEDELİ otomatik olarak belirlenecek ve belirlendikten sonra 24 saat içinde cep telefonunuza SMS olarak banka hesap numarası ve başvuru numarası gelecek.

Yapı kayıt ücretini yatırdıktan sonra imar ve ruhsata aykırı yapınızı kayıt altına almış ve yapı kayıt belgesini edinmiş olacaksınız.

İmar barışından faydalanmak için SON BAŞVURU 31 EKİM 2018


E-Devlet Kapısı Üzerinden Yapılacak Müracaatta Gereken Bilgiler

1) E-devlet şifresi

2) Geçerli bir cep telefonu numarası

3) Geçerli bir e-posta adresi

4) Beyan edilecek yapının adresi

5) Tapusu varsa ada ve parsel bilgileri

6) Toplam inşaat alanı; konutların ve işyerlerinin ayrı ayrı toplam alanları (m2)

7) Yapıdaki konut ve işyeri sayısı

8) Arsa/Arazinin emlak vergi birim değeri (TL/m2) (İlgili belediyesinden alınabilecektir.)

9) Yapının bulunduğu arsanın alanı; varsa tapudaki alan yoksa beyan edilecek alan (m2)

10) Yapı sınıfı (sistemin sunacağı seçeneklerden seçilecek)

11) İmar mevzuatına aykırılığın tarif edilmesi

12) Yapıyı gösteren ve ayrılık kısmını gösteren birer adet fotoğraf. (Fotoğrafların dosya formatı .jpg, .jpeg veya .png olmalıdır.)