Kategorideki Makaleler

Eğitim

Tapu Harcı Hesaplama Nasıl Yapılır

Tapu Harcı Nedir?

Tapu Masrafı ve Tapu harcı hesaplama sistemini kullanarak satın almak istediğiniz gayrimenkulün tapu dairesinde ödeyeceğiniz tutarı ve masrafı görebilirsiniz. Tapu harcı veya tapu masrafı satışı gerçekleştirilen tüm emlak ve gayrimenkuller için uygulanmaktadır. Tapu Harcı Nedir? Tapu harcı veya tapu masrafı, satışı gerçekleştirilen tüm gayrimenkuller için (konut, iş yeri, arsa, tarla, arazi vb.)  tapuda beyan edilen satış bedelinin…

İmar Barışı Başvurusu e Devlet ten Nasıl Yapılır

İmar Barışı Başvurusu e Devlet ten Nasıl Yapılır

İmar Barışı Başvurusu e-Devlet Sistemi Üzerinden Nasıl Yapılır? İmar Barışından Faydalanmak için e-Devlet sisteminden YAPI KAYIT BELGESİ FORMUNU doldurarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Öncelikle e-Devlet sistemine şifrenizle giriş yaptıktan sonra, kurumlar kısmından çevre ve şehircilik bakanlığını seçin İMAR BARIŞI kayıt başvurusu ve Sorgulama başlığına tıklayın. Karşımıza çıkan ekrandan yeni başvuru butonuna basın. Açılan sayfaki bilgilendirme yazısını onayladıktan…

Rayiç Bedel Nedir ? Nasıl Belirlenir ?

Rayiç bedel , emlak ve gayrimenkul piyasasında çok kullanılan bir terimdir. Kısaca bir malın arz/talep ilişkisi sonucunda oluşan piyasa degerine Rayiç Bedeli denir. Kelime anlamı olarak da bir malın alış – satış değeridir.

Hacizli Tapu Satılır Mı ?

Hacizli Tapu Satılır Mı

Hacizli Tapu Nedir ? Haciz , alacaklının borçludan borcunu alamamasından doğan yasal bir işlemdir. Alacaklı , icra müdürlüğüne konu ile ilgili dilekçe vererek haciz işlemini başlatır. Eğer borçlu ona verilen süre içerisinde borcunu ödeyemezse , mallarına haciz konur. Taşınmaz malı ya da malları var ise tapularına haciz konur ve hacizli tapu olmuş olur.

Parselasyon Nedir? Neden Yapılır ?

Parselasyon Nedir

Parselasyon , imar parselleri oluşturmak amacıyla , arazi ve arsa üzerinde yapılan düzenleme işlemidir. Bu işlem sonucunda söz konusu arazi/arsa parseli ,  yol, meydan, yeşil alan , park, otopark vb. kamu hizmetlerine ayrılan yerlerden herhangi birini veya birkaçını kapsayacak şekilde ayrılır. Parselasyon neden yapılır ? Parselasyon , düzenli kentleşmenin yapılması ve yapılaşmaya temel oluşturmak için yapılır….

Mayıs 2018 Kira Artış Oranı Belli Oldu

Mayıs 2018 Kira Artış Oranı Belli Oldu

Mayıs 2018 kira artış oranı belli oldu. Ev sahibi ve kiracı arasında düzenlenen kira sözleşmesi Mayıs 2018 ayı içerisinde süresi bitmiş olup, sözleşmeyi yenileyecek olanlar için kira artış oranları belli oldu. Kira artış oranını ev sahibi ve kiracı kendi arasında belirleyebildiği gibi, herhangi bir sorun yaşanmaması adına Her ayın 3’ün de TUİK tarafından yayınlanan enflasyon rakamları dikkate alınarak Yi-Üfe değerini geçmemek kaydı ile düzenlenmektedir.

Kira Geliri Elden Alınır Mı?

Kira Gelirini Elden Almak

Kira Geliri ; Herkesin bildiği gibi, Maliye Bakanlığı kira ödemelerindeki vergi kayıp ve kaçağını önlemek amacıyla 01.01.2008 tarihinden itibaren işyeri ve konut kiralarının banka ve ptt üzerinden ödenmesi zorunluluğu getirdi.